An ergonomic study bridging North Cyprus industrial district work places and domestic hazards
Kuzey Kıbrıs endüstriyel bölgesi iş yerleri ve ev içi kazaları birleştiren ergonomik bir çalışma
  1. Tez No: 490296
  2. Yazar: BARQ RAAD KHASHEI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN ERMAN ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma Kuzey Kıbrıs Lefkoşa Sanayi Bölgesinde hayata geçirilen ve iş sağlığı ve iş güvenliği alanında çalışma ortamında meydana gelebilecek risklerin çözümünde kullanılmakta olan bilgi ve uygulamaların araştırılmasının sonuçlarını sunmaktadır. Bu araştırmada 3 hipotez, yedi soru ile test edilmiş ve yanıtlanmıştır. Araştırmanın bulgular bölümünde, iş yerlerinde verilmekte olan iş sağlığı ve iş güvenliği eğitimleri çalışanların ev hayatlarında da uygulanabilir ve yararlıdır, buna rağmen evlerin risklerden uzak ve tamamen güvenli olduğu anlamına gelmemektedir. Bu araştırma bir örnek çalışmadır; süre, küçük ölçekli bir örneklem ve belirli bir coğrafi alanda çalışmak gibi kendine özgü kısıtları ile sınırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research work seek to present a research undertaken in North Cyprus (Lefkosa Industrial zone ) as regards health and safety issues – using the knowledge and practice acquired from workplace to solve domestic hazards. Seven research questions were put up and 3 hypothesis were constructed to be tested in this research work in which this research work provided answers to. In the findings of this research work, it was discovered that health and safety trainings that the respondents were exposed to were useful and applicable to solving health and safety issues in homes but it did not simply meant that the homes were totally safe from domestic hazards. This research work is a case study and it is pregnant with its own limitations in which time, small sample size and a specific location were the restraint.