Investigation of pharmaceutical drugs and medicines by laser induced plasma (breakdown) spectroscopy
İlaç ve uyuşturucu tıbbi maddelerin içeriklerinin lazer uyarmalı plazma analiz spektroskopisi tekniği ile araştırılması
  1. Tez No: 490324
  2. Yazar: NASER FARHAT ALMSELLATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN AYDIN, DOÇ. DR. KEMAL EFE ESELLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Sistemlerinin Modellenmesi ve Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Lazerle uyarılan plazma spektroskopisi, katı, sıvı ve gazlarda element konsantrasyonunun ölçülmesinde başarıyla kullanılmaktadır. Lazerle oluşturulan plazma elektron ve iyonların yanı sıra nötr parçacıklardan oluşmaktadır. Bu ölçüm tekniğinde nötr ve iyonlardan gelen emisyon spektrumu kaydedilir ve bu spektrumu analiz edilerek içinde var olan elementler tanımlanır ve bunların test madde içindeki konsantrasyonları belirlenir. Bu çalışmada, ilaç ve benzeri tıbbi maddelerin içeriklerini mevcut araştırma yöntemlerine göre daha duyarlı ve kesin biçimde elde etmek amacıyla, lazerle oluşturulan plazma spektroskopisi analiz edildi. Bu deney tekniği ve elde edilen bulgular literatürde yer alan benzeri deney sonuçları ve kuramsal çalışmalar ile karşılaştırıldı. Sonuç olarak, bu çalışmada geliştirilen ölçüm tekniği, gerek lazer özellikleri gerekse incelenen numunelerin içerdiği elementleri belirlenme duyarlılığı bakımından üstünlüklere sahip olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Laser Induced Breakdown Spectroscopy (LIBS), which is a laser based diagnostic technique, has been proved to be effective for measuring the concentration of elements in various types of test media including solids, liquids and gases. The laser induced breakdown plasma consists of electrons and ions as well as neutral particles. The optical emissions from the neutral and ionized atoms are collected to obtain the emission spectrum to be analyzed. The analysis of the LIBS spectrum identifies the elements present in the sample and provides information about elemental concentrations in the test medium. This study aims to develop a laser induced breakdown spectroscopic method to improve the detection limits of the pharmaceutical samples. The study will start with an analysis on current techniques. The well known experimental techniques will be also compared in term of various accuracy characteristics for measuring different parameters. In conclusion, a new model will be elaborated in respect to pharmaceutical industry based on laser and spectrograph types, and also the limitations on detection capability.