A model for evaluation of user trust to cloud service providers
Bulut servis sağlayıcılarının değerlendirilmesi için kullanıcı güven modeli
  1. Tez No: 490337
  2. Yazar: DENİZ KORAY İNCELER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLA BOSTAN, YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezde, bulut hizmet servisleri ve dağıtım modelleriyle çeşitli bulut servis sağlayıcılarının güven değerlendirmesi metrik geliştirmeye dalayalı olarak bulut bilişim ortamına olan güvenin bulut kullanıcıları açısından incelenmektedir. Bu tezde sunulan çözüm, güvenin değerlendirilmesinin hem teknik hem de teknik olmayan yaklaşımların birlikte işlev görmesi gerektiğini göstermek için her iki yaklaşımı da kapsayan yeni çözüm yaklaşımını değerlendirmektedir. Sonuç olarak, ölçek metrikleri ve alt bölümleri oluşturulmuş ve güvenin uzman bakış açısına yaklaşmak için anket verilerini temel alarak ince ayarlamalar ve düzenlemeler uygulanmıştır. Bu yöntem, ölçeğin metriklerini kullanarak bulut servis sağlayıcılarının güvenilirliğini değerlendirmektedir. Bu çalışma sonucunda geliştirilen metriğin güvenirlik testlerinde sonuç %95 olarak tespit edilmiştir. Bu güvenirlik test sonuçları, ölçeğin güven değerlendirmesinde yeterli güven seviyesinde kullanılabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis reviews the trust on the cloud computing environment from the viewpoint of cloud service users by developing a multiview metric to evaluate diverse cloud service providers. The approaches to user trust concept are studied to show that evaluation of trust necessitates both technical and non-technical approaches that need to be assessed together to obtain an all-in exclusive solution. Trust has been studied in six different domain approaches to fulfill the requirements of cloud users. The motivation in this study is to develop a trust-scale that consists of metrics which are based on observable facts. Such a trust-scale is expected to help cloud users in their trust evaluation of different cloud service providers. Ultimately, the trust-scale is formed with its metrics and subparts and fine-tuned by using the survey data as to map the expert point of view. The proposed evaluation methodology and scale helps cloud users in their trust assessment of diverse cloud service providers using observable and quantifiable metrics. As a result, the accuracy tests of the metric that is developed in this study resulted as %95 accurate with the expert point-of-view. This accuracy test result points out that the trust scale is capable to evaluate trust at a sufficient level of trust.