The effect of emotional design on human-computer interaction: An eye-tracking study
İnsan-bilgisayar etkileşiminde duygusal tasarımının etkisi: Bir göz takibi çalışması
  1. Tez No: 490338
  2. Yazar: SEVGİ GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAZICI, YRD. DOÇ. EROL ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada duygusal tasarımın insan-bilgisayar etkileşimi üzerine olan etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu amaç için, duygusal ve duygusal olmayan materyaller hazırlanmıştır. Bu materyaller hem resimleri hem de metinleri içermektedir. Bu amaç doğrultusunda, toplamda 57 adet katılımcı duygusal veya duygusal olmayan gruba rastgele atanmıştır. Duygunun insan-bilgisayar etkileşimi üzerine etkisini araştırmak için deney boyunca göz takibi verileri elde edilmiştir Duygusal tasarımlı format verilen katılımcılar duygusal olmayan tasarımlı format verilen katılımcılara göre öğrenmeyi ölçen testlerde daha iyi performans göstermiştir. Sonuçlar duygusal tasarımlı formatın insan-bilgisayar etkileşiminin bir hedefi olan öğrenilebilirliği arttırdığını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the effect of emotional design on human-computer interaction (HCI). For this purpose, emotional and non-emotional materials were prepared. These materials contain both texts and pictures. In accordance with this aim, a total of 57 participants were randomly assigned to the emotional or to the non-emotional group. For investigating the effect of emotion on human-computer interaction, eye tracking data were obtained during the experiment. The participants who were given the emotional designed format performed better in tests that assess learning than the participants who were given non-emotional designed format. The results suggest that emotional designed format enhanced learnability which is a goal of human-computer interaction.