Design, synthesis and DNA binding ability of novel platinum(II) complexes containing bidentate nitrogen and sulphur donor ligand
Azot ve kükürt verici atomlu ligand içeren yeni platin(II) komplekslerinin tasarımı, sentezi ve DNA'ya bağlanma kabiliyetleri
- Tez No: 490360
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENİZ ÖZALP YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Cis platine nazaran daha etkin ve daha düşük doku direncine sahip DNA-hedefli potansiyel yeni antitümör ilaçlarının sentezi biyoinorganik kimyanın en zorlu görevlerinden bir tanesidir. Bu amaçla cis, bis ve asimetrik geometride 5,6-di-2-tiyenil-2,3-dihidro¬pirazin içeren üç yeni platin(II) kompleksi sentezlenmiş analizleri tamamlanarak DNA'ya bağlanma kabiliyetleri spektroskopik ve jel elektroforez yöntemleriyle çalışılmıştır. Spektroskopik veriler ve hesaplanan bağlanma sabitleri komplekslerin DNA'ya farklı şekillerde bağlandığını göstermiştir. Cis ve asimetrik kompleksler kovalent etkileşimle bazlara bağlanırken, Bis kompleks DNA ile zayıf ölçüde bir interkalatif etkileşim göstermektedir. Jel elektroforez sonuçları da spektroskopik bulgularla uyum içindedir.Tüm komplekslerDNA'nın çift sarmalında asimetrikten bis komplekse azalan bir sıra ile bir indirgen varlığında (askorbik asit) yükseltgeme yoluyla tek taraflı olarak kırılmaya sebep olmaktadır. Öte yandan, nötr ortamda gerçekleştirilen sitotoksisite deneyleriBis kompleksinin insan beyin hücrelerinde oluşan kanser türüne (Human Glioblastoma) karşı tedavide kullanılabilecek en umut verici antikanser bileşiği olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
One of the main challenges in bioinorganic chemistry is to synthesize new DNA-targeting complexes as a potential anticancer drug leads providing better efficiency with low tissue resistance compared to cisplatin. For this purpose, three novel platinum(II) complexes containing 5,6-di-2-thienyl-2,3-dihydro¬pyrazine in asymmetric- (asy-), cis- and bis- geometry have been synthesized, identified and their DNA binding ability has been studied by spectroscopic techniques and gel electrophoresis. Spectroscopic data and the calculated binding constant values were demonstrated that the synthesized drugs bind DNA in different types. While Cis and Asy complexes perform base binding covalently, bis complex interact with DNA by intercalating mode but in weaker extend. Gel electrophoresis results were in agreement with the spectroscopic findings. All the complexes induce an oxidative single strand cleavage in the presence of a reductant (ascorbic acid) on the double helix structure of DNA with the decreasing activity order from Asy to Bis. On the other hand, cytotoxicity experiments carried out at the neutral conditions, suggested that the Bis complex is the most promising anticancer agent for the treatment of Human Glioblastoma.