Determination of key performance indicators for measuring Libyan airports success
Libya havalimanı ana performans başarı ölçümleri göstergelerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 490367
  2. Yazar: MOHAMED ESHTAIWI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. TURAN ERMAN ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Havaalanları, en önemli ulaşım yollarından biridir ve yerel, bölgesel ve ulusal ekonomiler üzerinde büyük etkiye sahiptir. Yakın tarihli birkaç araştırmaya göre, küresel hava trafik yoğunluğu son yıllarda hızlı bir büyüme kaydetmiştir. Bu nedenle, havalimanı düzenlemelerinde performans ölçümü, gerek Libya'da gerekse dünya çapında büyük önem taşımaktadır. Bu tez, performans yükseltimi için Libya havaalanı sektöründeki karar verici şahıslara yardımcı olacak bir çerçeve önermektedir. Bu çalışmanın hedefleri iki yönlüdür: Birincisi, havaalanı performansı ile ilgili etkili kararlar ile Libya'daki havaalanı yetkililerine yardımcı olmak için daha önceki çalışmalara dayanarak havalimanı performansının beş yönü çerçevesinde temel havaalanı anahtar performans göstergelerinin (KPI'lar) bir setini geliştirmek olacaktır. Ardından uzmanların görüşlerini özetleyerek KPI ağırlıklarını belirlemek için AHP yöntemi uygulanacaktır. İkincisi, iki farlı çoklu ölçüte karar verme metotlarını, yani AHP, kullanım ile uzmanların mukayese yargılarına esas olan Libya'daki uluslararası üç havaalanı (MJI, MRA, ve LAQ) ve Grey Teorisi arasında bir performans mukayesesini sağlar. Bu araştırmanın sonuçları; kendi görüşleri olarak, bu durum araştırmasındaki çok önemli havaalanı performans göstergelerinin olduğu beş faaliyet alanında 17 Anahtar Performans Göstergesini (KPI) tanımladı. Sonuçlar keza MRA Havaalanının diğer iki havaalanından daha iyi hizmet verdiğini de gösterdi. MJI Havaalanı LAQ'den sonraki sıraya girdi.
Özet (Çeviri)
An airport is one of the most important modes of transportation and they have a large effect on local, regional, and national economies. According to several recent studies, the global air traffic density has registered rapid growth in recent years. Therefore, performance measurements in airport settings have been of paramount importance both in Libya and worldwide. This thesis proposes a framework to help decision makers in the Libyan airport industry with performance upgrades. The goals of this study are twofold: First, to develop a set of essential airport key performance indicators (KPIs) in five aspects of airport performance based on previous studies to help airport authorities in Libya with effective decisions regarding airport performance. Then, the AHP method is applied to determine KPI weights by summarizing the opinions of experts. Second, it provides a performance comparison between the three international airports in Libya (MJI, MRA, and LAQ) based on the comparison judgments of experts by using two different multi-criteria decision-making methods, namely AHP and Grey Theory. The results of this study have identified 17 Key Performance Indicators (KPIs) in five activity areas that, in their view, are the most important airport performance indicators in the present case study. The results also showed that MRA Airport performed better than the other two airports. MJI Airport ranked next followed by LAQ.