Liman işletmeciliğinde stratejik yönetim uygulamalarına yönelik bir araştırma
A research on strategic management practices in port management
- Tez No: 932144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ÖZGE ÖZASLAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Ulaşım, İşletme, Marine, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ulaştırma ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmanın temel amacı deniz liman işletme yöneticilerine, anahtar performans göstergelerinden yola çıkarak, işletmeleri için en uygun stratejinin ne olduğunu tespit etmeye yarayacak bir model oluşturmaktır. Deniz liman işletmelerinde performansın ölçülmesinde çok sayıda gösterge kullanılmaktadır. Bu araştırmada söz konusu göstergeler deniz liman işletmelerinin stratejilerini belirlemede kriterler olarak kullanılmıştır. Araştırmamızda kullanılan bu kriterler 6 ana kriter ve bunların alt boyutları olan 16 göstergeden oluşmaktadır. Söz konusu kriterlerin stratejileri değerlendirmede alacakları ağırlıklar hiç şüphesiz farklılıklar gösterecektir. Bir başka deyişle deniz liman işletmesinin paydaşlarından her bir grubun konuya bakış açısı farklılıklar gösterecektir. Bu araştırmada söz konusu kriterlerin ve onların alt boyutlarının ağırlıklandırılmasında bulanık AHP kullanılmıştır. Ağırlıklandırma safhasında subjektif değerlendirmelerin etkisini en aza indirgemek için ise deniz limanları konusunda uzman 4 paydaş grubun her birisinden dörder katılımcının yer aldığı bir örneklem oluşturularak ağırlıkların en doğru şekilde hesap edilmesi konusunda çaba gösterilmiştir. Saaty kriterlerin ağırlıklandırılmasında grup kararlarının geometrik ortalama alınarak belirsizliklerin en aza indirgendiğini belirtmiştir. Ancak biz bu araştırmada buna ek olarak bulanıklaştırma işlemini de uygulayarak sonuçların güvenilirliğini güçlendirmeye çalıştık. Ayrıca deniz liman işletme yöneticileri, deniz taşımacılığı yapan işletme yöneticileri, terminal işlemleri yapan işletme yöneticileri ve deniz liman işletmeleri konusunda bilimsel çalışmalar yapmış akademisyenlerden oluşturulan örneklemimiz sayesinde konuya bakış açısı ve değerlendirmeler zenginleştirilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın son safhasında ise ağırlıklandırılmış her bir kriterin 3 deniz liman işletme yöneticisi tarafından 10 puan üzerinden oluşturulmuş ölçeğe göre puanlandırılması sağlanmıştır. Verilen puanlar ağırlıkları ile çarpıldıktan sonra toplanmış ve en yüksek puanı alan strateji o deniz liman işletmesi için en uygun strateji olarak kabul edilmiştir. Son aşamada deniz liman işletme yöneticisi kriterleri puanlandırmasına rağmen kriterlerin ağırlıklandırılması safhasında yukarıda sözü edilen paydaşların yer alması stratejilerin objektif bir şekilde ve tüm paydaşların katıldığı bir ölçekle değerlendirilmesi olanağını sunmuştur. Bu bağlamda tezimiz faydacı (pragmatik) bir yaklaşımla tüm paydaşlara fayda sağlayabilecek bir strateji belirleme yöntemi sunmayı hedeflemiştir. Araştırma metoduna bulanık AHP'de daha önce hiç uygulanmamış bir süreç eklenmiştir. Birinci olarak deniz liman işletmelerindeki performans göstergelerinin deniz liman işletme yönetimlerinin strateji belirlemelerinde kriter olarak kullanılması daha önce hiç kullanılmamış bir yöntemdir. İkinci olarak her bir göstergenin ağırlıklandırılmasından sonra her bir strateji bağlamında puanlandırılması da daha önce uygulanmamış bir yöntem olarak bu araştırmada kullanılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde ise deniz taşımacılığı modu, yakın ve uzak deniz taşımacılığı, deniz liman işletmelerinde yapılan işlemler konularında teorik bilgi verilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde deniz liman işletmelerinde stratejik yönetim süreci, deniz liman işletmeleri arasındaki rekabet, deniz liman işletmelerinde hizmetlerin fiyatlandırılma stratejileri ve tarifeleri ve son olarak deniz liman işletmelerinin performanslarının değerlendirilmesinde kullanılan performans göstergeleri konularında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to make a model that will help determine the most appropriate strategy for seaport operators based on their key performance indicators. Many indicators are used in measuring performance in seaport companies. In this research, the indicators in research were used as criteria in determining the strategies of seaport companies. These criteria used in our research consist of 6 main criteria and 16 indicators, which are their sub-dimensions of the main criteria. The weights that these criteria will receive in evaluating the strategies will undoubtedly differ. In other words, the perspective of each group of stakeholders in the seaport operator will differ. In this research, fuzzy AHP was used in weighing the criteria in question and their sub-dimensions. In order to minimize the effect of subjective evaluations in the weighting phase, a sample consisting of four participants from each of the 4 stakeholder groups specialized in seaports was created and an effort was made to calculate the weights in the most accurate way. Saaty stated that uncertainties were minimized by taking the geometric mean of group decisions in weighting the criteria. However, in this research, we tried to strengthen the reliability of the results by applying the fuzzification process in addition to this. In addition, thanks to our sample consisting of seaport operator managers, sea transportation operator managers, terminal operator managers and academicians who have conducted scientific studies on seaport operators, the perspective and evaluations on the subject were tried to be enriched. In the last phase of the research, each weighted criterion was scored by 3 seaport operator managers according to a 10-point scale. The given scores were multiplied by their weights and then summed up, and the strategy with the highest score was accepted as the most appropriate strategy for that seaport operator. Although the seaport operator manager scored the criteria in the last phase, the participation of the above-mentioned stakeholders in the weighting phase of the criteria provided the opportunity to evaluate the strategies objectively and with a scale in which all stakeholders participated. In this context, our thesis aimed to present a strategy determination method that could benefit all stakeholders with a pragmatic approach. A process that has never been applied before in fuzzy AHP has been added to the research method. Firstly, the use of performance indicators in seaport operations as criteria in determining the strategy of seaport managers is a method that has never been used before. Secondly, after each indicator is weighted, scoring them in the context of each strategy has also been used in this research as a method that has not been applied before. In the first part of the research, theoretical information was provided on the subjects of sea transportation mode, near and far sea transportation, and transactions carried out in seaport operators. In the second part of the research, information is given on the strategic management process in seaport operations, competition between seaport operations, pricing strategies and tariffs of services in seaport operations and finally performance indicators used in evaluating the performance of seaport operations.