Determination of key performance indicators in retrofitting projects
Güçlendirme projelerinde temel performans göstergelerinin belirlenmesi
- Tez No: 535328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüz hayatının en büyük zorluğu, bir binayı kendi koşullarına uygun olarak inşaa etmektir. Enerji yönetimi ve iç mekan kalitesinin iyileştirilmesi, iş performansını artıracak ve sübvansiyon harcamalarını azaltacaktır. Doğal afetlere ve şiddetli ortam koşullarına dayanması için binaların güçlendirilmesi binanın varsayılabilir yaşam döngüsünü uzatacaktır. Bu da bina güçlendirme projelerinin sürdürülebilirlik seviyesinin ölçülmesinin temelidir. Temel performans göstergelerinin görünürlüğüne inşaat temel performans göstergelerinde (TPG) çok fazla yer verildiğinden, yenileme TPG'lerinde ve özellikle de güçlendirmede çok az yer almıştır. Bina güçlendirme projelerinin performansını ölçmek için bir araç olarak, temel performans göstergelerinin uygulanabilirliği (TPG'ler), diğerlerinin arasında literatürde bunu ünlü yapmıştır. Bu tezde sunulan araştırma, Irak vakası için güçlendirme projeleri ölçüm modeli için performans geliştirmeyi amaçlamaktadır. Tünelin sonunu görmek için sistematik ve eşgüdümlü adımlar atılmıştır. Çalışmanın ilk bölümü, güçlendirme projelerinde TPG ölçümlerine yönelik uluslararası yaklaşımlara genel bir bakış sunularak, kavramın anlaşılmasına ve TPG yönetimi ve ölçümü işleminin temelinin oluşturulmasına yardımcı olacaktır. İkinci bölüm, performans göstergelerinin durumunu etkileyen başlıca faktörlerin aydınlatmasına odaklanılarak başlamaktadır. Mali, Zaman, Kalite ve Çevre performansı ölçümleri olmak üzere dört önemli faktör seçilmiştir. Bu faktörlerin her birinin altında, Irak'ın mevcut durumunu etkileyen özenle seçilmiş Temel performans göstergeleri grubu bulunmaktadır. Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) yaklaşımı, TPG'lere dayanan güçlendirme projelerinin performansını ölçmek için bir model geliştirmek ve bunu doğrulamak için kullanılmıştır. Analiz verileri Irak'daki inşaat şirketleri ve kamu kurumlarından toplanmıştır. Son olarak, bu sınıflandırılmış TPG'ler, projelerin güçlendirme performansını ölçmek için bir model şeklinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The biggest challenge of the modern day life is that to make a building resilient to its requirements. The management of energy and improving indoor quality would enhance the work performance and reduce the outlay of government subsidy, and the enhancement of buildings in order to withstand natural disasters and severe ambient conditions would extend the assumable life cycle of the building, this is the principle of the measurement of the level sustainability of a building retrofit projects. Since the advent of key performance indicators much has been written in the construction key performance indicators(KPI) but little in refurbishment KPIs and especially in retrofitting. The applicability of the key performance indicators (KPIs) as a tool to measure the performance of building retrofitted projects has made it famous among others in the literature. The research presented in this thesis aimed at developing the performance for retrofitting projects measurement model for the case of Iraq. The systematic and coordinated steps are taken to see the end of the tunnel. The first part of the study helps to understand the concept and to underpin the operation of KPI management and measurement by providing an overview of international approaches to KPI measurements in retrofitting projects. The second part starts with the focus on eliciting the major factors affecting the condition of performance indicators. Four major factors were selected, whom they are Financial, Time, Quality, and Environmental performance metrics. Underlying each of these factors a set of carefully selected Key performance indicators affecting the current situation of Iraq. Structural Equation Modeling (SEM) approach was used to develop and validate a model for measuring the performance of retrofitting projects based on KPIs. The data for analysis were collected from Iraq from construction companies and governmental associated directorates. Finally, these classified KPIs were presented in the form of a model to measure the retrofitting performance of projects.