Çıldır Gölü'ndeki kerevit (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) avcılığının sosyal, yapısal ve ekonomik yönden değerlendirilmesi
Social, structural and economic assessment of crayfish (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) hunting in the Cildir Lake
- Tez No: 490399
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma Çıldır Gölü (Ardahan/Kars) kooperatif üyesi balıkçıların sosyo-ekonomik analizinin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Balıkçıların tamamının bu kooperatiflere üye oldukları ve bunların dışında başka bir sivil toplum kuruluşuna üye olmadıkları belirlenmiştir. Balıkçıların yaşlarının 34 ile 74 arasında değiştiği, %100'ünün evli ve eşlerinin yaşlarının ise 20 ile 70 arasında olduğu tespit edilmiştir. Genellikle %74 oranı ile ilköğretim mezunu oldukları saptanmıştır. Balıkçıların %65.21'i meslekleriyle ilgili özel bir eğitim almıştır. Balıkçıların %17.4'ünün balıkçılık dışında herhangi bir geçim kaynaklarının olmadığı, geriye kalan %82.6'sının ise tarım, hayvancılık veya farklı alanlarda da faaliyet gösterdiği tespit edilmiştir. Genellikle 1 adet tekneye sahip oldukları, teknelerin çoğunluğunun 6 m boyunda ve demirden yapılmış oldukları belirlenmiştir. Aile bireylerinin % 43.47'sinin avcılık faaliyetlerine katıldığı görülmüştür. Teknelerin hepsinin mülkiyeti balıkçıların kendisine ait olup, %30.4'ü tekneyi ailelerin yardımı ile aldıklarını bildirmişlerdir. Balıkçıların kerevit avcılığında pinter ve balık avcılığında fanyalı ağları kullandıkları tespit edilmiştir. Balıkçılar AB ve kalkınma ajansı destekleri ile mazot ÖTV indirimlerinden faydalanmadıklarını beyan etmişlerdir. Balıkçıların %56.53'ü balıkçılıkdan elde edilen gelirin yeterli olmadığını ve ek iş olarak restaurant işletmeciliğinden %59.3 ile en fazla kazanç elde ettiklerini söylemişlerdir. Çıldır Gölü balıkçıları mesleklerinin ekonomik olarak yetersiz bulsalar dahi, %60.87 orana sahip 14 balıkçının, ek gelir kaynağı, alışkanlık, tutku/ hobi, babadan kalma meslek ve suya yakın olmaları nedenlerinden bir veya bir kaçının içinde barınması nedeni ile bu işi yapmaktan mutlu oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the socio-economic analysis of fishermen of Çıldır Lake (Ardahan/Kars) cooperative. It has been determined that all fishermen are members of these cooperatives and that they are not members of any other non-governmental organization. It has been determined that the ages of fishermen vary between 34 and 74, 100% are married and their spouses are between 20 and 70 years old. They were found to be primary school graduates with a rate of 74%. 65.21% of fishermen received a special training on their professions. It was found that 17.4% of fishermen had no sources of income other than fishing, and the remaining 82.6% were active in agriculture, animal husbandry or other fields. It is generally determined that they have 1 boat, the majority of the boats are 6 m in length and made of iron. It was seen that 43.47% of family members participated in hunting activities. Ownership of all of the boats belonged to the fishermen themselves and 30.4% of them were informed that they were receiving them with the help of their boat families. It was found that fishermen used pinters in crayfish hunting and fennel nets in fish hunting. Although Çıldır Lake fishermen 's professions are found to be economically inadequate, it has been determined that 14 fishermen with 60.87% of their income are happy to do this job due to their presence in one or more of the reasons for additional income, habit, passion / hobby.