Çıldır Gölü'nde yaşayan Aynalı sazan (Cyprinus carpio L.) balığı'nda ghrelin hormonu düzeyinin belirlenmesi
The determination of Ghrelin hormone level in mirror carp (Cyprinus carpio L.) living in the Çıldır lake
- Tez No: 516746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Biology, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, Çıldır Gölü'ndeki aynalı sazan (Cyprinus carpio L.)'ın ghrelin hormon düzeyinin doku tipine göre düzeylerinin belirlenmesi için dizayn edildi. Karaciğer, mide, kas, kan ve solungaç dokusu örnekleri 2017 yılının nisan ayında Çıldır Gölü'nde yakalanan 6 adet aynalı sazandan elde edildi. Ghrelin hormonu seviyeleri ELİSA kiti ile analiz edildi. Elde edilen bulgulara göre aynalı sazanın karaciğer, mide, kas, kan ve solungaçlarının ortalama aktif ghrelin düzeyleri sırasıyla 789.87, 565.94, 558.32, 331.26 ve 588.06 pg/ml olarak belirlendi. Sonuç olarak, aynalı sazan balığının doku tiplerine göre ghrelin düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was designed to determine according to tissue type of the ghrelin hormone levels of the mirrored carp (Cyprinus carpio L.) in the Çıldır Lake. The liver, stomach, muscle, blood and gill tissue specimens were obtained from six mirrored carp caught in Çıldır Lake in april 2017. The ghrelin hormone levels were analysed by ELİSA kit. According to the findings obtained, the mean of the ghrelin levels of the liver, stomach, muscle, blood and gills of mirrored carp were determined as 789.87, 565.94, 558.32, 331.26 and 588.06 pg/ml, respectively. As a result, it was concluded that there were significant differences between the ghrelin levels for the tissue types of the mirrored carp.