Candida albicans mannoproteinlerinin in vitro ve in vivo immünomodülatör etkilerinin araştırılması
Investigation of in vivo and in vitro immunomodulator effects of candida albicans mannoproteins
  1. Tez No: 49047
  2. Yazar: HATİCE AKAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA KUŞTİMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
-65- Ozet Bu çalışmada C. albicans'ın mannandan zengin hücre duvar elemanlarının insan lenfositlerinin öldürücü aktivasyonu üzerindeki in vitro ve in vivo tümör metastazlarına olan etkisi araştırıldı. Sabouraud dekstroz buyyonda üretilen Candida albicans'dan elde edilen mannan, cetavlon ile A,B,C,D olmak üzere dört fraksiyona ayrıştırılmıştır. Biyokimyasal analizleri yapıldıktan sonra, pronaz ile ekstrakte edilip HPLC ile saflaştırılmıştır, Cr51 salınımı ve antikandidiyal sitotoksisite deneylerin de hedef ve efektör hücre oranları 1 :50 ve 1 :25 çalışıldı. % sitotoksisite sonuçlarına göre mannan miktarı arttıkça insan lenfositlerinin öldürücü aktivasyonunun baskılandığı gözlenmiştir. Bu etkinin in vivo olarak farelerde melanoma tümör hücreleri kullanılarak araştırılması sonucunda ise, 0.01 mg mannan verilen farelerin akciğerlerinde tamamen tümör regresyonu elde edilmiştir. Sonuç olarak C. albicans mannanınm immünomodülatör bir madde olabileceği görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
-66- SUMMARY In this study, the effect of mannan enriched ceil wall elements of Candida albicans on killer activation of human lenfocytes was investigated in vitro and tumor metastasis in vivo. Mannan' s four fractions produced out of Candida albicans cultured in sabouraud dextrose broth, were seperated as A,B,C,D, by using cetavion. After these fractions biochemically analyzed, they were extracted with pronase and purified with HPLC. In the experiments of Ci~51 release and anticandidial cytotoxicity, target and efector cells' ratios were studied as 1:50 and 1:25. According to the results of percentage of cytotoxicity, it was observed that as the amount of mannan is increased, the killer activation of the human lenfocytes were suppressed. When 0.01 mg mannan was used on melanoma tumor cells in mice in vivo, it was observed that the melanoma tumor tissue regressed completely. As a result, C. albicans' mannan was concluded to be an immunomodülator substance.