Ödeme sistemlerinin muhatapları açısından fayda maliyet analizleri ve mastercard Türkiye uygulaması
Cost benefit analysis of the payment systems as to the addressees and mastercard Turkey applications
- Tez No: 490474
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLAYSU ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Fayda maliyet analizi 1900'lı yılların başından bu yana kullanılmaktadır. Özellikle ikinci dünya savaşından sonra kıt kaynakların makro düzeyde kâr ve fayda amaçlı kullanılması amacıyla kamu projelerinin değerlendirilmesinde fayda maliyet analizinden yararlanılmıştır. Ardından özel sektör, üretim ve hizmet projeleri için bu analiz yöntemini kullanmaya başlamıştır. Günümüzde bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler sayesinde, özellikle kartlı ödeme sistemleri alanında yeni ürün ve hizmetlerin gün geçtikçe çoğalmasına sebep olmaktadır. Teknoloji şirketleri, banka ve finans sektörlerine proje yapmadan önce projeye yatırım yapılıp yapılmayacağını ve projenin firmaya kar sağlayıp sağlamayacağını fayda maliyet analizi ile belirlemektedirler. Bu tez çalışmasında“Mastercard”şirketinin bankalar için geliştireceği projelerin karlı projeler olup olmadığı fayda maliyet oranı, net bugünkü değer, brüt kar oranı, başabaş noktası değeri ve iç karlılık oranı fayda maliyet analizleri ile incelenmiştir. Yapılan fayda maliyet analizi neticesinde hem A Bankası için yapılacak projenin hem de B Bankası için yapılacak projenin karlı projeler olduğu ve yatırım yapmaya değer olduğu oransal değerlerle kanıtlanmıştır. Karşılaştırılan iki projeden hangisinin daha karlı olduğu tespit edilmiş ve firmaya her iki projenin de karlı projeler olması dolayısıyla yapılabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cost Benefit analysis has been used since the early 1900's. Especially after the Second World War, benefit cost analysis was used in the evaluation of public projects in order to use scarce resources at the macro level for profit and benefit purposes. The private sector then began to use this analysis method for production and service projects. By the virtue of the developments in information technology today, especially in the field of card payment systems, new products and services are increasing day by day. Technology companies determine whether to invest in the project before making a project in the banking and finance sectors, and whether the project will make a profit for the company. In this thesis study, whether the projects developed by“Mastercard”company for banks will be profitable projects is examined with cost benefit ratio, net present value, gross profit rate, break-even point and internal rate of return cost benefit analysis. As a result of the cost benefit analysis, both the project to be made for the Bank (A) and the project to be made for the Bank (B) are proven to be profitable projects and worthwhile to invest. It has been determined which of the two projects are more profitable and both projects are profitable projects, so it is proposed that the project can be invested in these projects.