İşgören istihdamında sosyal medyanın işe alım sürecindeki rolünün adaylar üzerindeki etkisi
The effect of social media's role on employees in the employment process
- Tez No: 490475
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUMAN KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın her anında etkili bir biçimde kullanılan sosyal medya, günlük yaşantının vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Gündelik hayatın yanı sıra profesyonel yaşamda da çeşitli amaç ve faaliyetler doğrultusunda sıklıkla kullanılmaya başlanan sosyal medya platformları, iş görme şekillerini de dönüştürmüştür. İnsan kaynakları departmanları sosyal medyanın etkili bir şekilde kullanıldığı ve özelliklerinin avantaj olarak görüldüğü alanlardan biridir. Küçük işletmelerden büyük şirketlere kadar her kurumsal firmanın bünyesinde yer alan insan kaynakları departmanları, sosyal medya ile iş görme şekillerine yenilik getirerek özellikle son yıllarda aday başvurularını, adayların sosyal ağ hesaplarını inceleyerek değerlendirmeye başlamışlardır. İşe alım sürecinde sosyal ağlar üzerinden, kariyer sitelerinden ya da doğrudan firmaya giderek özgeçmiş ileten kişiler hakkında fikir edinmek için sosyal ağ hesaplarını incelemeye başlayan İK departmanları çalışanlarının, özgeçmiş inceleme ve referanslarla iletişime geçmenin ötesinde adayları daha hızlı tanımayı ve adaylar hakkında farklı açılardan çıkarımlarda bulunmayı hedefledikleri düşünülmektedir. Bu nedenle son yıllarda dijital insan kaynakları sürecine ilişkin yapılan çalışmalar, işgörenlerin sosyal medya ve özdenetim ilişkisine yoğunlaşmaya başlamıştır. Sosyal ağ hesaplarının işverenler ve İK departmanları tarafından incelendiğinin bilincinde olan adayların, sosyal ağ hesaplarında düzenlemelere ve kısıtlamalara giderek özdenetim uygulamaya yöneldiğine ilişkin ulusal ve uluslararası çalışmalar bulunmaktadır. Literatür taraması ve alan araştırması bölümlerinden oluşan bu çalışma, işgören istihdamında sosyal medyanın rolünün işgörenler üzerindeki etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın teori bölümünde; insan kaynakları yönetimi, sosyal medya, sosyal medyanın işe alım sürecindeki yeri, işgörenler üzerindeki etkisi ve özdenetim ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Araştırma bölümünde ise; işgören istihdamında sosyal medyanın rolünün işgörenler üzerindeki etkisini ortaya koymak amacıyla 27 sorudan oluşan anket, İstanbul'da yaşayan ve sosyal medyayı aktif olarak kullanan 520 işgören tarafından cevaplandırılmıştır. Ortaya çıkan veriler SPSS 24.0 istatistik paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Sonuç olarak, işgören istihdamında sosyal medya platformlarının rolünün işgörenler üzerindeki etkisi bağlamında işgörenlerin iş başvurusu sürecinde sosyal medya hesaplarında düzenlemeye gitmek zorunda kaldıkları, başkaları tarafından etiketlendikleri fotoğraf ve videoları yayınlamakta kısıta gittikleri, ilgilerini çeken siyasal grup, sayfa, kişi ve fikirlerini şirket politikalarına aykırı olur düşüncesiyle sosyal medya hesaplarında paylaşmaktan kaçındıkları ve çalışma alanı kamu sektörü olanların, özel sektör olanlar ile benzer oranda ve benzer şekillerde sosyal ağ hesaplarında düzenleme yaptıkları sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social media used in every moment of our lives thanks to the development of technology, has become a substantial part of our daily lives. Used more and more frequently for various purposes and activities in professional life as well as daily life, social media has also transformed the way we do business. Human resources is one of the fields which effectively uses social media and its beneficial features. From small businesses to large corporations, Human Resources departments in every corporate firm have introduced a new method into their business procedures with social media and in recent years, have started evaluating candidates by reviewing their social media accounts. Members of human resources departments who have started reviewing the social network accounts of those forwarding their resumes via social networks, career websites or directly to the firm during the employment process, are considered to have the objective of learning more about their candidates by taking a step further than merely looking in their resumes or contacting their references, and gaining insight about them from different perspectives. For this reason, studies conducted in relation to the world of digital human resources in recent years have started focusing more on the relationship between employees and social media and self-regulation. There are studies on a national and international scale which illustrate how candidates are aware that social network accounts are reviewed by employers and human resources departments, are steering towards self-regulation by making adjustments and applying necessary limitations to their social network accounts. This study, which consists of literature review and field study sections, aims to present the effect of social media's role on workers in the employment process. The theoretic section of the study consists of a literature review on human resources management, social media, social media's role in the employment process, its effect on workers and self-regulation. In the research section is a survey consisting of 27 questions with the aim of determining the effect of the role of social media on workers with the participation of 520 social media users living in Istanbul and actively looking for employment. The data revealed has been analyzed with the help of the SPSS 24.0 statistics package program. In conclusion, it has been observed that during the employment process, due to the effect of the role of social media, workers have been forced to resort to make adjustments in their social media accounts, bring limitations to the posting of photographs and videos in which they have been tagged by others, avoid sharing information about the political party, pages, people they are interested in, or their ideas, on the basis that they might be conflicting with the company policies, and that those working in the public sector and private sector are making a same of adjustments in their social network accounts.