Girişimcilik, girişimcilerin sermaye kaynağı olarak Türkiye'de melek yatırımcılık ve melek yatırım alan girişimcilerin özellikleri üzerine bir araştırma
Entrepreneurship, angel investing in Turkey as a capital resource and a research on features of angel investment area entrepreneurs
- Tez No: 490473
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KİSHALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ulusal ve uluslararası ekonomik ve teknolojik gelişmeler girişimciliği daha fazla ön plana çıkarmıştır. Bu gelişmeler girişimci adaylarına birçok yeni fırsat sunmaktadır. Kişiler belli işlerde sabit ve belirli bir ücret karşılığında çalışmak yerine girişimci olmaya yönelmektedirler. Girişimciliğin ülkemizdeki mevcut durumu kamu ve özel kesimler tarafından incelenmekte ve gelişmeler takip edilmektedir. Melek yatırımcılar henüz yolunda başında olmasına rağmen, büyüme ve kâr elde etme potansiyeli yüksek olan girişimlere maddi olanaklar ve sahip oldukları tecrübeleri aktarma konusunda destek olmaktadırlar. Ülkemizde melek yatırımcılık sistemi Hazine Müsteşarlığınca Bireysel Katılım Sermayesi sistemi olarak düzenlenmiştir ve sistem yine müsteşarlık tarafından takip edilmektedir. Belirlenen kriterleri sağlayan yatırımcılar Bireysel Katılım Yatırımcısı lisansını alarak lisanslı melek yatırımcı olmaktadırlar. Melek yatırımcılardan destek alan yatırımcıların girişimcilik özellikleri, yetkinlikleri, tercihleri ve demografik özellikleri incelenmiş ve analiz edilmiştir. Araştırmada anket formları kullanılmış ve anket çalışmacı sonucunda 100 katılımcının sonuçları değerlendirilmiştir. Girişimcilik tercihleri yüksek olan girişimcilerde girişimcilik yetkinlikleri de yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship of national and international economic and technological developments is more prominent. These developments offer many new opportunities for entrepreneurial candidates. Persons tend to be entrepreneurs rather than working for fixed and specific fees in certain jobs. The current state of entrepreneurship in our country is being examined by public and private sectors and developments are being followed. Although angel investors are still on their way, they are supportive of transferring material and possessive experiences to entrepreneurs with high growth and profit potential. In our country, the angel investing system has been organized as the Individual Participation Capital System of the Under secretariat of Treasury and the system is followed by the Under secretariat. Investors who meet the specified criteria are licensed angel investors by obtaining a License for Individual Participation Investors. Entrepreneurship features, competencies, preferences and demographic characteristics of investors who have received support from angel investors have been analyzed and analyzed. Questionnaires were used in the research and the results of 100 participants were evaluated because of the questionnaire. Entrepreneurship competencies are also found high in entrepreneurs with entrepreneurship preferences.