İnsan kaynakları yönetiminde seçme ve yerleştirmenin psikolojik boyutları, örgütsel bağlılığa etkileri
Psychological extensions of selection and placement in human resources management and effects to the organizational commitment
- Tez No: 490485
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FİRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, insan kaynakları yönetiminde doğru işe doğru insan seçmenin ve yerleştirmenin, örgütlerin devamlılığının sağlanması açısından önemi vurgulanmıştır. Doğru işe doğru insan seçmenin de kişinin sadece eğitim, deneyim, becerileri ile sınırlı olmaması gerektiği, insan kaynakları yöneticilerinin adayların kişilik tipolojilerini de inceleyerek en doğru sonuca ulaşmaları gerektiğine dikkat çekilmiştir. Örgütler kendi devamlılığını düşünmek ve sürdürmek zorundadır. Bu sebeple örgüt yöneticilerinin, seçilen her personelin örgütün kaderini de belirleyeceğini unutmamaları, bu doğrultuda doğru insan kaynağını seçmenin önemini anlamaları gerektiği ve yine örgütsel bağlılık için bünyesine dâhil ettiği personelleri elde tutmanın önemi çalışmada ana hatlarıyla belirtilmiştir. Çalışmanın sonucunda kişilik kavramının ve çalışan psikolojisinin örgütsel bağlılığı etkileyen en temel etkenler olduğu ortaya konulmuştur. Çalışma, insan kaynakları yöneticilerine, insan kaynakları alanında ilerlemek isteyen kişilere, ilgili bölümlerde okuyan öğrencilere ve yeni mezun gençlere iş hayatlarında fayda sağlamak amacı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study emphasizes the importance of selection and placement of the right person to the right job for the continuity of organizations. It has also been pointed out that the right person selection for the right job should not be limited to only education, experience and skills, and that human resource managers should also study the personality typologies of candidates to reach the right result. Organizations have to think and maintain their own continuity. For this reason, it is outlined in the study that it is important for organizational managers not to forget that each selected staff will determine the fate of the organization, to keep the importance of choosing the right human resource in this direction and to keep the staff that are included in the organization for organizational commitment. As a result of the study, it was revealed that the concept of personality and staff psychology are the most fundamental factors affecting organizational commitment. The study was conducted with the aim of providing benefits to the human resources managers, to those who want to advance in the human resources field, to the students who study in the related departments and to newly graduated young people in their business life.