Sektörel rekabet açısından Türkiye'de internet bankacılığının önemi
The importance of internet banking in Turkey in terms of sectoral competition
- Tez No: 490484
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SITKI SÖNMEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yoğun rekabetin yaşandığı bankacılık sektöründe faaliyet gösteren bankalar, dünyada hızla gelişen teknolojiden faydalanarak rekabet avantajı yakalamaya çalışmaktadırlar. İnternet bankacılığı hizmeti sunarak bankacılığı daha kolay hale getirme amacında olan bankalar, bu alanda alt yapı ve personel yatırımlarını artırmaktadırlar. Ülkemizde, hem bireysel hem de kurumsal banka müşterilerinin internet bankacılığı kullanımının azımsanmayacak düzeylere ulaşmış olması sektörel rekabet açısından internet bankacılığının önemini artırmaktadır. Bu bağlamda, müşteriler ve bankalar için büyük avantajları olan internet bankacılığının; gerek bankalar açısından bir hizmet olarak sunulması, gerekse de bu hizmetin müşteriler tarafından doğru algılanıp kabul görmesi ve kullanılmasının sağlanması internet bankacılığını, bankacılık sektörünün önemli konuları arasında yer almasını sağlamıştır. Bu çalışmada, internet bankacılığı hizmetinin sunulmasının bankalara getirmiş olduğu avantajların rekabete olan etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Banks operating in the banking sector, where intense competition is experienced, are trying to gain competitive advantage by utilizing the rapidly developing technology in the world. Banks, which aim to make banking easier by offering internet banking service, are investing in infrastructure and personnel in this area. In our country, the high level of internet banking usage of both individual and corporate banking customers increases the importance of internet banking in terms of sectoral competitionre In this context, internet banking has great advantages for customers and banks; The introduction of internet banking as a service in terms of banks and the right perception and acceptance of this service by customers has made internet banking one of the important topics of the banking sector. In this study, the effects of the advantages of internet banking service on the banking are discussed