E-ticaret ve veri madenciliği uygulaması
E commerce & data mining application
  1. Tez No: 490486
  2. Yazar: DUYGU ÖNER KÖK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FİRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Teknolojinin ilerlemesiyle ve internetin mobil ile birlikte artık hayatımızın her noktasında yer almasıyla hem firmalar, hem de son tüketiciler hızlanan hayat akışına uyum sağlamak amacıyla e-ticaret üzerinden alışveriş yapmayı gitgide artan oranda tercih etmektedirler. Bu süreçte web sitelerinin, e-ticaret sitelerinin, mobil uygulamaların, instagramın, facebook'un ve hatta whatsapp utgulamalarının birer ticaret noktaları olarak hizmet vermeye başlamasıyla birlikte alışveriş yapmak yepyeni bir boyut kazanmıştır. Markalı ürünlerin satışını gerçekleştiren ve sürekli/süreli indirimler sunan e-ticaret sitelerinin sayılarının artması, her markanın birer ikişer kendi e-ticaret sitelerini açması, kredi kartlarının internette kullanılmasının gitgide yaygınlaşmasıyla Türkiye'de e-ticaret sürekli hız kazanmaktadır. Tüketiciler sadece çevrelerindeki mağazalara ve markalara bağımlı kalmadan istedikleri zaman istedikleri saatte e-ticaret üzerineden istedikleri herhangi bir ürünü rahatlıkla satın alabilmektedirler. Başarılı e-ticaret sitelerinin ortak özellikleri; içerik, görsellik ve gezinme kolaylığı olarak gösterilebilir. Site tasarımında en önemli kısıtlama, ziyaretçinin beklentisidir. Site kullanıcısı, öncelikle içeriğe hızlı erişmek, en az tıklama ile işlemini tamamlamak ve istediği detayda istediği bilgiyi en kısa tıklama süresinde elde etmek istemektedir. Bunu sağlamak ise güçlü bir veritabanı ve doğru bir kullanıcı önyüzü ile mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the progress of technology and internet over years, companies and customers prefer eCommerce sites to adopt the accelerating flow of life. Furthermore, web sites, facebook, instagram, even whatsapp are starting to serve as a trading point. Love brands' ecommerce sites, discount ecommerce stores and also usage of credit cards on internet speed up trading in ecommerce of Turkey. Consumers can easily buy what they want and when they want from ecommerce sites, without being dependent on the stores and brands in their surroundings. Common features of successful e-commerce sites; content, visuality and ease of navigation. The most important restriction in site design is the expectation of the visitor. The site user wants to get quick access to the content, complete the transaction with the least amount of clicks, and get the information he wants in the shortest click time he wants. Providing this is possible with a powerful database and an accurate user interface.