Üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığı ile yalnızlık ve psikolojik dayanıklılık ilişkisi üzerine bir alan araştırması: Selçuk Üniversitesi örneği
A field study on the relationship between social media addiction and loneliness and psychological resilience of university students: Example of Selçuk University
  1. Tez No: 715434
  2. Yazar: SULTAN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Gelişen ve değişen teknoloji ile birlikte iletişim alanında birçok yenilikler yaşanmaktadır. Bu değişim ve gelişimle birlikte internet kullanımı web 2.0 teknolojileri ile bambaşka bir boyuta taşınmıştır. Web 2.0 kullanıcıları sosyal medya platformlarında hem içerik üreten hem de içerik yayan bir konuma dönüşmekte ve günümüzde, dünyadaki sınırlamaları ortadan kaldırmaktadır. Böylelikle sosyal medya kullanıcıları eğlenmek, sosyalleşmek, bilgi edinmek gibi gereksinimlerle kullanımını sürdürmektedir. Özellikle genç nesil sosyal medya platformlarında aktifliğini korumakta ve zamanının büyük bir bölümünü bu ağlarda geçirmektedir. Ayrıca sosyal medya ağlarına her geçen gün yeni bir özellik eklenerek kullanıcının aktifliği pekiştirilmekte ve böylelikle sosyal medyanın aşırı kullanımı sonucunda zamanla bağımlılığa dönüşebilmektedir. Bu bağlamda araştırmada, Sosyal Medya Bağımlılığı ile Yalnızlık ve Psikolojik Dayanıklılık ilişkisi görünür kılınmaya çalışılmıştır. Çalışmanın örneklemi, Selçuk üniversitesi öğrencilerinden oluşmaktadır. 501 katılımcı ile yüze yüze anket tekniği kullanılarak gerçekleştirilen çalışmada, veriler SPSS 25.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Analizde; Frekans, T-Testi, Korelasyon ve Faktör analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgularda; sosyal medya bağımlılığının alt boyutları, sanal tolerans ve sanal iletişim düzeyleri, yalnızlık düzeyleri, psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile sosyo-demografik özellikler arasındaki ilişkiler ortaya konmuştur. Sonuç olarak; araştırmaya katılanların yalnızlık düzeyleri arttıkça, sosyal medyaya olan bağımlılıkları azalmaktadır. Psikolojik dayanıklılık düzeyleri arttıkça ise sosyal medyaya olan bağımlılık düzeyleri azalmaktadır. Anahtar Kelime: Sosyal Medya Bağımlılığı, Yalnızlık, Psikolojik Dayanıklılık.
Özet (Çeviri)
With the developing and changing technology, many innovations are experienced in the field of communication. With this change and development, internet usage has been moved to a completely different dimension with web 2.0 technologies. Web 2.0 users are turning into a position that produces and distributes content on social media platforms, and today, it removes the limitations in the world. Thus, users on social media it continues to be used for needs such as having fun, socializing and gaining knowledge. Especially the young generation maintains its activeness in social media platforms and spends most of their time in these networks. In addition, a new feature is added to social media networks with each passing day, which reinforces the user's activity, and thus, as a result of excessive use of social media, it can turn into addiction over time. In this context, the relationship between Social Media Addiction and Loneliness and Psychological Resilience was tried to be made visible in the research. The sample of the study consists of Selcuk University students. In the study, which was conducted with 501 participants using face-to-face survey technique, the data were analyzed with the SPSS 25.0 statistical program. In analysis; Frequency, T-Test, Correlation and Factor analysis were used. In the findings obtained in the research; The relationships between subdimensions of social media addiction, virtual tolerance and virtual communication levels, loneliness levels, psychological resilience levels with socio-demographic characteristics were revealed. As a result; As the loneliness levels of the participants in the research increase, their addiction to social media decreases. As the levels of psychological resilience increase, the level of addiction to social media decreases. Keyword: Social Media Addiction, Loneliness, Resilience.