Türk hukukunda idari para cezaları
Administrative fines in Turkish law
  1. Tez No: 615730
  2. Yazar: AHMET ÇADIRCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KESKİNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İdari para cezaları, geleneksel anlamda idari işlemler olarak ele alınamaz. Bunun nedeni, bunların önceki Türk Ceza Kanunu'nda ceza olarak düzenlenmesi ve ayrıca ilgilileri açısından yükümlendirici olduğu kadar zaman zaman cezai nitelikte olmasıdır. Normlar hiyerarşisinde, AİHM içtihatları ile AİHS ve anayasa hükümleri, kanunların üstündedir. Dolayısıyla bu hükümler arasında var olan uyumsuzlukların giderilmesi, ileride yaşanabilecek, çatışmaların ve mağduriyetlerin önlenmesi bakımından önemlidir. Öte yandan, Türk Ceza Kanunu'nu takiben kabul edilen Kabahatler Kanunu, genel niteliktedir. Ancak tezde, Kabahatler Kanunu'nun 3 üncü maddesi ve genel gerekçesinden hareketle, bu kanunun kabahatler hukukunda bir sistematik öngördüğü ve bundan dolayı özel ve sonraki nitelikteki kanunların üstünde değerlendirilmesi gerektiği savunulmuştur. Yukarıda belirtilen, AİHM içtihatları, AİHS, anayasa ve son olarak Kabahatler Kanunu içtihat ve mevzuatları, idari para cezalarına ilişkin genel ilkelerin yorumlanması bağlamında ele alınmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Administrative fines can not be considered as traditional administrative actions. The reason is that, they were prescribed in the former Turkish Criminal Code and also for their interlocutors, at times they are to be such as to criminal as they are obligatory. According to norms' hierarchy; jurisprudence of European Court of Human Rights, Convention of European Human Rights and provisions of 82 constitution are above codes. Thereby, to remove the inharmonious exist between these provisions, is important for preventing conflicts and victimizations which may be in future. On the other hand, Turkish Act of Offences which is adopted in pursuit of Turkish Criminal Code, is general law. But in the thesis, on the basis of 3rd article and general reasoning of Turkish Act of Offences, it's argued that the act proposes a systematics in law of offences and therefore should be considered above acts which are subsequent and private. Jurisprudence of European Court of Human Rights, Convention of European Human Rights and 82 constitution and lastly cases and legislations of Act of Offences which are cited above, are under debate and discussed with provisions corresponding with administrative fines according to general principles to be interpreted.