Otel işletmelerinde çalışma koşullarının işgören motivasyonu üzerindeki etkisi: İstanbul'daki 4 ve 5 yıldızlı otellerin önbüro departmanında bir araştırma
Effects of working conditions on employee's motivation in hotel managements: A research in 4 and 5 star hotels' front office department in İstanbul
  1. Tez No: 490523
  2. Yazar: ADİL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Otel işletmeleri yoğun işgücü ve rekabet ortamında faaliyet göstermektedirler. Otel işletmelerinde sunulan hizmetlerin çoğu çalışanlar aracılığıyla verilmektedir. Dolasıyla çalışanlar otel işletmelerin en önemli kaynağıdır. Otel işletmelerinde hizmeti satın alan müşteri ve hizmeti sunacak çalışanın yüz yüze olmasından dolayı motivasyon ve çalışma koşullarının tatmin edici olması çok önem taşımaktadır. Çünkü otel işletmelerinde çalışanların motivasyonu ve çalışma koşulları müşteri memnuniyeti, hizmet kalitesini ve iş verimliliğini etkilemektedir. Neredeyse bütün işletmelerin ortak sorunu, çalışanların verimli bir şekilde veya istenilen verimlilikte çalışmamasıdır. Çalışanların istenilen verimlilikte çalışmamasının nedeni onların yeterli bilgi ve deneyime sahip olmamaları olabilir. Ancak bazen işletme içerisinde eğitim görmüş ve deneyim sahibi çalışanların istenilen verimlilikte iş ortaya koymadıkları gözlemlenebilir. Dolasıyla çalışanları işletme içerisinde verimliliklerini artırmak işletmeler ve yöneticilerin ortak sorunu haline gelmiştir. Bundan dolayı çalışanları motivasyonlarını artırmaya yönelik çeşitleri çözümleri araştırılmıştır. Motivasyonun kavramını açıklık getirmeye çalışan birçok teori geliştirilmiştir. Bu teoriler ışığında çalışanları motive etmenin yöntemleri ve araçlarını ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Hotel managements operate in labor-intensive and competitive environment. Most of the services provided in the hotel managements are provided by employees. So employees are the most important source of hotel managements. It is very important that motivation and working conditions are satisfactory for employees because services are bought in hotel managements are provided by employees personally. Because motivation and working conditions of employees in hotel managements affect customer satisfaction, service quality and labor productivity. Almost all businesses managements have a common problem which is either employees do not work efficiently nor work at desired efficiency. The reason why employees do not work at desired efficiency can be result of not having enough knowledge or experience. However, sometimes even trained and experienced employees don't work as at desired efficiency. Thereby it has been a common problem for managers and business owners increase their productivity within the management Therefore, various solutions have been searched to increase employee motivation. Many theories have been developed to clarify the concept of motivation. In light of these theories, methods and means of motivating employees have been sought out.