Organ nakil hizmetlerinin yönetim ve organizasyonu
Management and organization of organ transport services
  1. Tez No: 490538
  2. Yazar: MEHMET ORTAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma dünyanın farklı ülkelerindeki organ nakli organizasyonları incelenmiş ve Türkiye'nin organ nakli organizasyonundaki durumu tartışmak ve sağlık çalışanlarının organ nakli organizasyonu konusundaki bilgi düzeylerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 101 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmada basit tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilmiş 150 sağlık çalışanına anket formları dağıtılmış ancak 101 kişiden geri dönüş gelmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formları 31 sorudan oluşmaktadır. Anket formunda 3 adet demografik özelliklere ilişkin soru ve 28 adet organ bağışı algısına ilişkin soru bulunmaktadır. Araştırmada veri analizi SPSS 16 paket programında yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans ve yüzde tanımlayıcı istatistiklerinden faydalanılmıştır Ayrıca sorulara verilen cevaplar arasında farklılık olup olmadığını tespit etmek amacıyla kikare istatistiği yapılmıştır. Araştırma sonucunda sağlık çalışanlarının çoğunluğunun organ nakli organizasyonu hakkında yeterli bilgiye sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, organ transplant organizations in different countries of the world were investigated. It was also aimed to discuss the current status of organ transplantation organization in Turkey and the level of health profesionnals' knowledge about organ transplant organization. The study population consists of health professionals working in Yedikule Chest Diseases Hospital. The sample of the study consists of 101 health workers. Survey forms were distributed to 150 health professionals selected by simple random sampling method but 101 participants responded. Survey form was used as data collection tool in the research. The survey forms consist of 31 questions. On the survey forms, there are 3 questions about demographic characteristics and 28 questions about organ donation perception. Data analysis in the study was conducted in SPSS 16 package program. While analyzing data, frequency and percentage were used as descriptive statistics. In addition, Chi-square test was used to determine whether there was any difference between the responses given to the questions. As a result of the research, it was revealed that the majority of health professionals had adequate knowledge about the organ transplant.