Katılım bankacılığında ürün çeşitliliğinin değerlendirilmesi ve Türkiye'deki gelişimi
The evaluati̇on of product di̇versi̇ty and current developments i̇n parti̇ci̇pati̇on banki̇ng i̇n Turkey
  1. Tez No: 490537
  2. Yazar: SEMİH MALKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAD KAYACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmanın amacı, Türkiye'de katılım bankalarının geleceği açısından ürün çeşitliliğinin yeterliliği ne düzeyde kullanıldığı ve Türkiye'deki katılım bankalarının konvansiyonel bankalara göre potansiyelinin etkin kullanılıp kullanılmadığı konusunda bilgi vermektedir. Elde edilen verilere uygulanan“tarihsel süreç yöntemi”ile katılım bankacılığı araçlarından bazıları değerlendirilmiş ve çeşitli analiz sonuçları elde edilmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda yıllar içerisinde katılım bankacılığının geliştiği ve bu gidişin kamu kurumlarının yaptığı çalışmalar ile desteklendiği görülmüştür. Ayrıca oran analizi yöntemi ile seçtiğimiz altı bankanın sektörlere ayrılmış şekilde karşılaştırılması yapılmıştır. Böylece elde edilen verilerde katılım bankalarının klasik bankalara oranla ne kadar yakın veya uzak bir ilişki içerisinde olduğunu ve bununla birlikte ikisini birbirinden ayıran faiz etmeninin, ülkenin katılım bankacılığına ilişkin önceki uygulaması ile de karşılaştırılarak yeni bir sistem ve mevzuat geliştirilmesine işaret ettiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to provide information regarding the adequacy level of the product variety in terms of the probable future of Participation Banking in Turkey and whether the potential of the participation banks in Turkey could be utilize in comparison with conventional banks. Some results have been obtained by evaluating the participation banking instruments with the“Historical Process Method”. These results shows us that Turkish Participation Banking system has developed over the years, in the direction of efforts has done by public institution also. In addition, the ratio analysis method was used to compare the sectors of the six banks we selected. Thus, the data obtained indicates how close or distant the participation banks are in relation to the classical banking ratios. Also it is stated that the interest rate tool that separates two banking system requires to develop a new system and legal framework by comparing with the previous implementation on the participation banking in Turkey