Kişilerarası iletişimde beden dilinin önemi
The importance of body language in terms of interpersonal communication
- Tez No: 490540
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU SOMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
En az iki kişi arasında gerçekleşen, sözlü ya da sözsüz olabilen, ortak sembollerle de gerçekleştirilebilen iletişime kişilerarası iletişim denmektedir. Beden dili ise, insanların konuşarak anlaşmalarından da önec kullanılan bir anlaşma araıcdır. Konuşarak anlaşma başladıktan sonra beden dili, iletişimde duyguların ve düşüneclerin yansıtılmasını sağlayan önemli bir araç haline gelmiştir. Bu çalışmanın amaıc da, kişilerarası iletişimde beden dilinin önemini araştırmaktır. Bu kapsamda akademisyenlerden anket tekniği ile elde edilen veriler kullanılarak çalışmanın analizi tamamlanmıştır. Kişisel Bilgi Formu, Kişilerarası İlişki Boyutları Ölçeği ve Beden Dili Ölçeği, veri toplama aracıo larak kullanılmıştır. Araştırma örneklemini ise İstanbul ilinde ikamet eden 149 akademisyen oluşturmaktadır. Elde edilen veriler SPSS istatistik programında analiz edilerek yorumlanmıştır. Katılımcılaırn Kişilerarası İlişki Boyutları Ölçeği'nden genellikle ortalama ve Beden Dili Ölçeğinden genellikle yüksek puanlar aldıkları görülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre başkalarına duyulan güven, kişilerarası onay bağımlılığı, empati düzeyi ve beden dili arasında anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The communication between at least two people, which can be verbal or nonverbal and can be realized by common symbols is called interpersonal communication. Body language is a means of agreement that is used before people enter into a dialogue. After the beginning of the conversation, body language becomes an important means of reflecting feelings and thoughts in communication. The purpose of this study is to investigate the importance of body language in interpersonal communication. In this context, the analysis of the study was completed by using the data obtained by the survey technique from the academicians. Personal Information Form, Interpersonal Relationship Dimensions Scale, and Body Language Scale were used as data collection tools. The sample of the research is composed of 149 academicians residing in Istanbul province. The obtained data were analyzed and interpreted in SPSS statistical package software. Participants were generally found to have higher scores on the Interpersonal Relationships Scale and average scores on the Body Language Scale. According to the results of the research, it has been determined that there is a significant relationship between trust in others, dependence on interpersonal approval, empathy level and body language.