Beden dili ve yüz ifadelerinin iletişimdeki etkisi
The effect of body language and facial expressions in communication
- Tez No: 677547
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN CAN ÜNVER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İSTANBUL AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada insan doğasının bir parçası olan iletişim kavramı ve iletişimin en büyük aracı olan beden dili ve yüz ifadeleri incelenmektedir. Bu maksatla öncelikle iletişim kavramı, beden dili ve ögeleri incelenmiş olup, bu alana ait bilimsel makaleler ve yayınlar taranarak, günümüzde hem sosyalleşmek için hem de pazarlama faaliyetleri açısından değerini belirtmeye yönelik bir zemin hazırlanmıştır. Çalışmanın ana konusu iletişim, beden dili ve yüz ifadeleri ile ilgili literatür taraması yapılarak, alana ait bilimsel makaleler, yayınlar taranarak oluşturulmuştur. Farklı kaynaklardan elde edilen veriler ışığında beden dili ögelerinin iletişimdeki önemine ve pazarlama faaliyetleri açısından değerine değinilmiştir. Bununla birlikte son bölümde Covid-19 pandemi sürecinde değişen beden dili davranışları ele alınarak, pandemi döneminde gelişen yeni iletişim şekillerine vurgu yapılmıştır. Çalışma sonunda, beden dilinin etkin kullanımının kişilerarası iletişimi güçlendirdiği, iletişimde başarıyı sağladığı ve bireylerin kendilerini ifade etme sürecinde beden dilinin kısıtlanamayacak düzeyde bilgi aktarımına devam ettiği tespit edilmiştir. Beden dili kullanımının zorunlu kısıtlandığı durumlarda iletişimin niteliğinde azalma oluşacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the communications concept that is a crucial element for human nature, and body language along with facial expressions that are the most important tools of communications. Therefore the concept of communications, body language and its elements are analysed, and a base is showcased for the value of this concepts in both to socialize and in marketing activities through search of scientific studies and publications. The main topic is structured after a detailed literature research on communications, body language and facial expressions. In accordance with the data retrained from different scientific sources, the importance of body language and its value in marketing activities are studied. Finally, the change of body language during Covid-19 pandemic are mentioned and new communications tools and ways that appeared during Covid outbreak are analyzed. Ultimately it is discovered that the effective use of body language improves the interpersonal communications, provides a succesful communications and leads significant transmission of information that can not be limited. The study is concluded that in the cases where body language is obligatory restricted, the quality of communications decreases.