ASP. NET MVC 4 teknolojilerini kullanarak bir e-ticaret sitesi uygulamasının geliştirilmesi
ASP. NET MVC 4 application development technologies using an e-commerce site
- Tez No: 490547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FİRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Elektronik ticaretin gelişiminin doğal olarak internetin gelişimine paralel olduğu görülmektedir. İnternetin gelişimi birçok alanda değişiklik ve yeniliklerin oluşmasına sebep olmuştur. Bu alanlardan biri de hiç şüphesiz Elektronik Ticaret alanı olmuştur. Elektronik Ticaret'in gelişimi ve değişimi internetten sonra büyük ölçüde değiştiren ve geliştiren ise Mobil Dünyadaki gelişmeler ve değişimler olmuştur. Mobil Araçların gelişimi, değişimi ve yaygınlaşması ile birlikte insanların İnternet'e ve dolayısı ile Elektronik Web Sitelerine ulaşmaları ve alışveriş yapma oranlarında büyük bir artış olmuştur. Elektronik Ticaret alanında faaliyet göstermek isteyen firmaların ilk yapmaları gereken firmanın tanıtımını yapacak ve yine ürün veya hizmetlerini sunabileceği tasarım ve yazılım açısından güçlü ve etkileşimli bir Elektronik Ticaret Web sitesine sahip olmalarıdır. Ancak günümüzde bazı firmalar masraflardan kaçınmak için hazır sistemler ile yazılım ve tasarım yaptırarak Elektronik Ticaret alanında faaliyete başlamakta fakat piyasaya da fazla yer edinememektedir. Web site tasarımında kullanılan HTML (Hypertext Markup Language), Sun Microsystems tarafından geliştirilen bir programlama dili olan JAVA, Microsoft tarafından geliştirilen C# ve ASP.NET MVC gibi teknolojilerin gelişimi e-ticaret sitelerinin daha üst seviyede güvenlikli ve daha rahat tasarlanıp kodlanmasını sağlamıştır. Bazı kullanıcıların E-ticaret Web Sitelerini ziyaret ederken bu ziyaret süresinin çok kısa sürdüğü gözlemlenmektedir. E-ticaret Web Sitelerinin ürünleri listeleyen kısımları müşterilerin kolay ve rahat bir şekilde gezinmelerine ve o web sitesi üzerinden alışveriş yapmalarını kolaylıkla sağlamalıdır. Günümüzde Teknolojik gelişmeler yazılım alanında daha hızlı daha güvenilir web uygulamaları geliştirmek için gerekli altyapıya sahip çok sayıda programlama diline sahiptir. Bunlardan bir tanesi ASP.NET MVC teknolojisi ve JAVA programlama dilleridir. E-ticaret Web Siteleri oluşturulurken çoğunlukla bu iki programlama dili tercih edilmektedir. Birçok alanda web tabanlı uygulamalar olmaktadır. Fakat Elektronik Ticaret alanındaki web tabanlı uygulamalar diğer web tabanlı uygulamalara göre daha karmaşık ve kullanıcı trafiği çok fazla olmaktadır. Çalışma kapsamında örnek web Elektronik Ticaret uygulamalarımızdan bir tanesi Microsoft Visual Studio .NET ortamında Microsoft SQL Server veritabanı ve C# programlama dili ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında farklı teknolojiler ile karşılaştırmak için farklı teknolojiler kullanılarak Elektronik Ticaret web uygulaması gerçekleştirilmiştir. Örnek Elektronik Ticaret web uygulamasının backend tarafında Spring Tool Suite ortamında Java Spring Boot teknolojisi ile MySQL veritabanı kullanılmıştır. Web uygulamasının frontend tarafında AngularJS kullanılarak client-server tarzı bir web uygulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is seen that the development of electronic commerce is naturally parallel to the development of the internet. The development of the Internet has caused many changes and innovations in the field. One of these areas has undoubtedly been an area of electronic commerce. The development and change of electronic commerce has changed and developed in a big scale after the internet has been the developments and changes in the Mobile World. Along with the development, exchange and widespread use of mobile devices, people's access to the Internet, and therefore electronic Web sites, and their purchasing rates have increased significantly. Eletronik is a company that has a strong and interactive electronic commerce website in terms of design and software that will offer the products and services that they need to do first. Today, however, some firms are starting to work in the field of electronic commerce by making software and design with ready systems to avoid costs, but they can not get much place in the market. The development of technologies such as Hypertext Markup Language (HTML) used in Web site design, Java developed by Sun Microsystems, JAVA developed by Microsoft, C # and ASP.NET MVC have made e-commerce sites more secure and more comfortable to be designed and coded. It has been observed that the duration of this visit is very short when visiting some users' Ecommerce Web Sites. E-commerce Web sites whose parts list their products should make it easy for customers to navigate easily and shop through that website. Today, technological developments have a large number of programming languages with the necessary infrastructure to develop more reliable web applications faster in the software field. One of them is ASP.NET MVC technology and JAVA programming languages. Often these two programming languages are preferred when creating E-commerce Web Sites. There are many underground web-based applications. However, web based applications in e-commerce are more complicated than other web based applications and user traffic is very high. Within the scope of the study, one of our sample web e-commerce applications was implemented with Microsoft SQL Server database and C # programming language in Microsoft Visual Studio .NET environment. Within the scope of the study, Electronic Commerce web application was realized by using different technologies to compare with different technologies. On the backend side of the sample e-commerce web application, the Spring Database Suite environment uses the Java Spring Boot technology and the MySQL database. On the frontend side of the web application a client-server style web application was implemented using AngularJS.