Ebelerde duygusal emek davranışı ve etkili faktörler: Denizli Halk Sağlığı Müdürlüğü örneği
The midwife emotional labor behavior and the influential factors: Deni̇zli̇ Public Health Directorate example
- Tez No: 490546
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sağlık hizmeti veren sağlık kurumlarında duygusal emek davranışlarının önemli bir yeri vardır. Bu çalışmada ebelerin duygusal emek davranışları ve etkileyen faktörleri belirlemek ve buna yönelik çözüm yollarını belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma dahilinde 130 kişiyle anket yöntemi kullanılarak araştırma yapılmıştır. Anket çalışması birinci basamak sağlık hizmeti sunan bazı kurumlarda (Halk Sağlığı Müdürlüğüne Bağlı Toplum Sağlığı Merkezi, İlçe Devlet Hastanesi, Sağlık Evi, Aile Sağlığı Merkezi ve Halk Sağlığı Müdürlüğü) görev yapan ebelerle yapılmıştır. Anket çalışması kişilerin kendi istekleri ile katılımlarıyla yapılmıştır. Yapılan anket çalışması sonuçlarına göre; çalışılan kurum, birim, çalışma şekli, saatleri, mesleğini isteyerek seçme durumu, kurumda görevlendirme şekli gibi unsurların duygusal emek davranış modellerinin sergilenmesine hiçbir etki etmediği görülmüştür. Doğal duygusal amaç davranış sergilemeyi; eğitim, yaş, çalışma şekli, medeni durum, çocuk sahibi olma, meslekte çalışma yılı, yapılan işten duyulan memnuniyet gibi unsurların etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Health service health institutions have an important place of emotional labor behavior. In this study, the midwife of emotional labor behavior and the factors that affect and determine the solutions aimed to determine. Working within the 130 persons survey using the method of research. Some primary health care service institutions survey (depending on the public health Authority community health center, the County Government Hospital, Health, family health Centre and public health Directorate) is made with a midwife who served. Survey was conducted with the participation of the people with their requests. According to the results of survey conducted; the shape of the unit of work premises, worked hours, his profession willingly featured status, as elements of emotional labor behavior assignment shape the enterprise model does not expose of no effect. Natural emotional objective behavior; education, age, work type, marital status, children, working years in the profession, work satisfaction has been reached to the conclusion that the effect of such elements.