8. sınıf öğrencilerinin geometrik cisimler konusundaki bilgilerinin Van Hiele geometrik düşünme düzeyleri açısından incelenmesi
An investigation of 8th grade students' knowledge on geometrical objects in terms of Van Hiele levels of understanding geometry
  1. Tez No: 490556
  2. Yazar: FATİH KARAPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ALP İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada 8. sınıf öğrencilerinin geometrik düşünme düzeylerinin belirlenmesi ve geometrik cisimler konusundaki bilgilerinin Van Hiele geometrik düşünme düzeyleri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubu, Kayseri ili Melikgazi ve Kocasinan ilçelerinde MEB'e bağlı üç farklı okulda eğitim gören 161 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın verilerinin toplanması için Van Hiele geometri testi ve araştırmacı tarafından geliştirilen geometrik cisimler başarı testi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırmada betimsel istatistiksel verilerden; ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde tablolarından yararlanılmıştır. Öğrencilerin her iki testten aldıkları puanlar arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Korelasyon testi uygulanmıştır. Gruplar arasında anlamlı farklılığı test etmek için dağılımın normalliği, non-parametrik testlerden Kolmogorov-Smirnov normallik testi ile analiz edilmiştir. Normallik varsayımı sağlandığı için parametrik testlerden Bağımsız Gruplar t testi ve Tek Yönlü Anova kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar şöyledir: Araştırmaya katılan öğrencilerin Van Hiele geometrik düşünme düzeyleri olması gerekenden düşük bulunmuştur. Öğrencilerin her iki testten aldıkları puanlar arasında yüksek düzeyde ilişki bulunmuştur. Hem Van Hiele testi hem de geometrik cisimler başarı testinden alınan sonuçlar okullar arasında anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Veriler cinsiyet değişkenine göre çözümlendiğinde ise her iki test için kız öğrenciler lehine anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine 8th grade students' levels of understanding geometry and to examine their knowledge on geometric objects in terms of Van Hiele levels of understanding geometry. The Survey model, a quantitative research design was used in the research. The study group consisted of 161 students from three different schools of National Ministry of Education located in the districts of Melikgazi and Kocasinan in Kayseri province. The Van Hiele geometry test and the achievement test for geometric objects developed by the researcher himself were used to collect the data of the study. SPSS package program was used for the analysis of the obtained data. Descriptive statistical tools such as mean, standard deviation, frequency and percentage tables were used in study. Pearson Correlation test was applied in order to find out the relationship between students' scores from both tests. The normality of the distribution was analyzed by the Kolmogorov-Smirnov normality test which is a non-parametric test to check the significant difference between the groups. Since the normality assumption was satisfied, t test for Independent Groups and One Way Anova were used as parametric tests. Some of the results obtained from the research are as follows: The Van Hiele levels of understanding geometry of the students who participated in the research were found to be lower compared to what they are expected to have at the present time. There was a high correlation between the scores of the students on both tests. Significant differences were found among the schools in terms of both the Van Hiele test and the geometric objects achievement test. When the data were analyzed by gender variable, there were significant differences in favor of female students for both tests.