The effect of product's color and fabric quality on brand preference: A study in fashion retailers in Turkey
Ürünün renginin ve kumaş kalitesinin marka bilgisi üzerine etkisi: Türkiye'de moda perakendecilerine bir çalışma özet
- Tez No: 490586
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÇalıĢma, renklerin ve kumaĢ kalitesinin tüketici marka bilinci üzerindeki etkisini araĢtırıyor. Ürün rengi ve kalitesi, alıĢveriĢ yapan kiĢilerle iletiĢimde önemli bir rol oynamaktadır ve bir ilgi yaratabilir ve onları satın alma yönünde motive edebilir. Ġstanbul'un nüfusu her yıl büyüyor. Çok güçlü bir satın alma gücüne sahip en çeĢitli tüketici grubudur. Pazarlamacılar ihtiyaçlarını anlamak için harika bir fırsat yaratıyor. KuĢkusuz, renk ve kumaĢ kalitesi önemli bir rol oynamaktadır ve Türk müĢterilerinin moda markası seçimlerini etkileyen büyük bir özelliğe sahiptir. Bu araĢtırmada, alıcıların marka farkındalığına dayalı ürünlerin farklı renk ve kumaĢ kalitesinin etkisi gösterilmektedir. Moda markası Ģirketleri amaçlarını açıklığa kavuĢturmalı ve ürünlerinin tasarımını kalite ve renk açısından hazırlamalıdır.
Özet (Çeviri)
The study will investigate the effect of colors and fabric quality on consumer brand awareness. Product color and quality plays a significant role in communicating with shoppers and can cause an interest and motivate them toward purchasing. The population of Istanbul is growing each year. They are the most various group of consumers with a very strong purchasing power. It creates a great opportunity for marketers to understand their needs. Undoubtedly, color and fabric quality play an important role and have a great feature that affects Turkish customers‟ fashion brand choices. That research presents the impact of different colors and fabric quality of products based on buyers brand awareness. Fashion brand companies need to clarify their aims and prepare their products design with respect to quality and color.