The impact of Turkish-İsraeli relations on Turkey's relations with Arab states
Türk-İsrail ilişkilerinin Türkiye'nin Arap devletleriyle ilişkilerine etkisi
- Tez No: 490587
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tez, tarihi görünüm ve günümüz Türk – İsrail ilişkisinin Arap devletleri üzerinde nasıl etki ettiğini incelemektedir. Önemli nokta, Ortadoğu bölgesinin iki Arap olmayan devletinin bölgedeki Arap devletlere rağmen nasıl strateji ilişki kurduğudur. Kıyaslamalı tarihsel yaklaşamı kullanarak, detaylı şekilde ikili ilişkilerdeki ideolojik ve siyasi sorunların Türk – İsrail ilişkisinin Türk – Arap ilişkilerine etkisi açısından analiz edeceğiz. Türkiye ve İsrail Soğuk Savaş sonrası dönemde Ortadoğu bölgesinde boşalan güc dengesini Arapların arasında bölgesel güc olarak doldurmaya çalıştılar. Bu tezde bu iki hasım devletlerin Araplara rağmen neden bir-birleri ile güclü strateji ortaklığa ihtiyac duydukları da analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The dissertation analysis the historical aspects of Turkish – Israeli relations and how the Turkish – Israeli relations affected to Turkey‟s relations with Arab states. The main important point is that how these two of non-Arab states of the Middle East region build strategic relations despite of Arab States. Using comparative historical approach, I will analyze in detail the ideological and political problems of contemporary bilateral relations, as well as to consider the impact of Turkish-Israeli relations to the Turkish-Arab relations. Turkey and Israel have tried filling lack of balance of power in the Middle East which emerged after Cold War era as becoming regional powers amongst Arabs. In the thesis it has been analyzed how these rival states need strong strategic partnership with each other despite of Arabs in the region.