İlkokullardaki öğretmenlerin zamanı kullanma becerilerinin belirlenmesi
Determination of the primary the use time of the teaching skills
  1. Tez No: 490608
  2. Yazar: MAHMUT BOYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokullarda görev yapan öğretmenlerin zamanı kullanma düzeylerinin öğretmen görüşleriyle belirlenmesidir. Öğretmenlerin zaman kullanımını, karşılaştıkları zaman tuzaklarını ve zamanı etkili kullanma yöntemlerini belirlemek; zaman kullanımı, zaman tuzakları ve zamanı etkili kullanmayla ilgili öğretmen görüşlerinin öğretmenlerin cinsiyeti, mesleki kıdemi, görev yaptığı okulun öğretim şekli, branşı ve görev yaptığı ilçe değişkenlerine göre incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Bağcılar, Bahçelievler ve Güngören'de görev yapan ilkokul öğretmenleri oluşturmaktadır. Evrende uygun örneklem yöntemiyle %95 güven aralığı ve %5 hata payı ile 536 ilkokul öğretmeni belirlenmiştir. Öğretmenlere zamanı kullanma, zaman tuzakları ve zamanı etkili kullanma boyutlarından oluşan ölçek uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS(v22) programı yardımıyla çözümlenmiş ve değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız örneklem T-testi, bağımsız örneklemler için ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve gruplar arasındaki farkın yönünü belirlemek için ise Tukey testi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin zaman kullanımı boyutunda en sık okula zamanında gitme, en az ise zaman çizelgesi hazırlama davranışları sergiledikleri bulunmuştur. Öğretmenlerin zaman kullanımlarının tek yönlü varyans analizi sonuçları incelendiğinde öğretmenlerin zaman kullanmalarının mesleki kıdem değişkenine göre anlamlı bir farlılık bulunmuştur. Zaman tuzakları boyutunda öğretmenlerin zaman tuzaklarından en sık öğrencilerin seviyelerinin farklılığı en az ise veli görüşmelerinin ders saatinde yapılması adlı zaman tuzaklarına yakalandıkları görülmüştür. Zamanı etkin kullanma boyutunda öğretmenler en sık derse zamanında başlama, bitirme en az ise geç gelen öğrencileri sınıfa almama yöntemlerini kullanmaktadırlar. Zamanı etkili kullanma boyutunun okulun öğretim şekli değişkenine göre incelendiğinde normal öğretim yapan okullardaki öğretmenlerin ikili öğretim yapan okullardaki öğretmenlere göre zamanı daha etkili kullandıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the degrees of time use of primary school teachers. To determine time use of teachers, time traps that they encounter and time management methods of teachers; the views of teachers about time use, time traps and time management have been analyzed according to the variables of their gender, professional seniority, their schools being a double shift school or not, their branch and the district they are working in. The population consists of primary school teacher from Bağcılar, Bahçelievler and Güngören districts. 536 primary school teachers have been determined by adequate sample method with 95% confidence interval and margin of error in the population. The teachers have been conducted a scales consisting of three dimensions; time use, time traps and time management. The data has been assessed and analyzed by SPSS(v22) program. In analysis, unpaired t test, one-way analysis of variance (ANOVA) for unpaired sample and to determine the direction of difference among the groups Tukey have been used. In conclusion, it is discovered that teachers exhibit behavior of arriving school on time at most and behavior of preparing a time schedule at least. When the results of one-way analysis of variance of teachers' time use, a huge difference has been observed in time use according to professional seniority. In relation to time traps, the difference among the students' educational level has been the most frequent and the making parent-teacher meetings during class hour have been the least frequent time traps. In relation to time management, teachers use starting and finishing the class on time at most frequency and not-admitting the late comer students to the class methods at least frequency. When time management dimension has been analyzed according to the class hours, it has been discovered that teachers of double shift school use time less efficiently than teachers of whole-day school teachers.