İç kontrol sisteminin değerlendirilmesi ve iyileştirilmesine yönelik öneriler
Evaluation of internal control system and recommendations for improvement
  1. Tez No: 490611
  2. Yazar: BİRDEM GÜÇLÜ DAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARİS KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Gün geçtikçe işlemlerin karmaşıklaşması ve bilgi teknolojilerinin gelişmesi işletmelerde hata ve hilelerin yaşanmaması için önlem almayı zorunlu kılmıştır. Küreselleşen ve sürekli gelişen sistemler için bir kontrol mekanizmasına önceki yıllara göre daha fazla ihtiyaç duyulur olmuştur. İşletmeler kendi içlerinde tutarlı bilgiler elde edebilmek, işletmenin performansını etkileyecek tehditleri önceden saptayabilmek, değişen çevre koşullarına uyum sağlayabilmek ve tüm bunların neticesinde mali tablolarında güvenilir bilgiler sunabilmek için iç kontrol sistemi oluşturmaktadırlar. İç kontrol sistemi içerisinde işletmenin personelinden yöneticisine her biri makul güvence sağlamak için bu sistemin birer parçasını oluşturur. Bu çalışmada işletmelerin iç kontrol sisteminin tarihsel gelişimi, yapısı, etkinliği ve firmaların iç kontrol sistemine olan gereksinimleri açıklandıktan sonra baz alınan bir firmanın iç kontrol sistemi incelenip, bu sistemin sağladığı faydaların yanında eksik kaldığı alanlarda da ortaya çıkan olumsuz yönleri açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Day by day, In the companies, The complexity of the process and development of information technology have made it compulsory to take measures to avoid experiencing errors and tricks. A control mechanism have been more needed for Globalized and constantly evolving systems by the previous year. The companies constitute the internal control system to obtain consistent information, To predict threats that will affect the performance of the company, to adapt to changing environmental conditions and the end of that to provide reliable information in the financial statements. In the internal control systems, from the staff to the manager, all of them, Constitute a part of this system to provide reasonable assurance. In this study after explaining the historical development of the internal control system of the companies, structure, activity, companie's requirements that the internal control system; which is based on a company 's internal control system examined, try to explain in the areas where the negative aspects appeared incomplete Besides the benefits of this system.