Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda tablet bilgisayar yoluyla sunulan etkinlik çizelgesi ile dosyadan sunulan etkinlik çizelgesinin etkililiğinin karşılaştırılması
Comprasion of the effectiveness of the paper based activity schelude with the tablet based one on children with the autism spectrum disorder
  1. Tez No: 490610
  2. Yazar: YURTSEVER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SAİD TORTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Özel eğitimin bir grubu olan otizm spektrum bozukluğu gösteren bireylerin eğitimleri gelişimsel açısından oldukça önemlidir. Bu çocukların eğitiminde kullanılan önemli eğitimsel araçlardan bir de etkinlik çizelgeleridir. Gelişen teknoloji özel eğitim gereksinimi olan bireylerin eğitimlerinde de önemli katkılar sunmaktadır. Geleneksel etkinlik çizelgeleri yerine tablet tabanlı etkinlik çizelgesi ile yapılan uygulamanın etkililiği araştırmanın amacıdır. Bunun için İstanbul ilinde bir özel eğitim kurumunda eğitim gören iki öğrenci katılımcı olarak belirlenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni olarak 3 hedef davranış (tişört giyme, el yıkama ve uçak yapma ve boyama) belirlenmiştir. Araştırma modeli tek denekli deneysel desenlerden ABC desenine göre tasarlanmıştır. Uygulama sonucunda tablet ile yapılan etkinlik çizelgelerinin dosya ile yapılan etkinlik çizelgelerine göre daha etkili olduğu belirlenmiştir. İlerideki çalışmalarda tablet ile yapılan etkinlik çizelgelerinin kullanımında etkili olabilecek farklı değişkenlerin etkisi araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
Individuals with a special need, autism spectrum disorders are very important in terms of their development in primary education. One of the important educational tools used in the education of these children is activity schedule. Developing technology also provides important contributions to the education of individuals with special needs. It is intended to investigate the effectiveness of using event schedule with tablet based activity schedule instead of the traditional activity schedule. For this reason, two students enrolled in a special education institution in the province of Istanbul have been identified as participants. Three target behaviors (t-shirt wearing, hand washing, airplane making and painting) were determined as dependent variables of the research. The model of the study was designed according to the ABC pattern from the single subject experimental designs. As a result of the application, it was determined that the tablet based activity schedule was more effective than the traditional activity schedule. In future studies, the effect of different variables that may be effective in the tablet based activity schedule can be investigated.