Hatay ili Defne ilçesi Arap alevilerinde (Nusayri) düğün (Ferah) müzik kültürü
Arab alewis (Nusayri) wedding (Ferah) music culture in Defne in the district of Hatay
  1. Tez No: 490632
  2. Yazar: ŞENİZ ÇİÇEKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
“Hatay İli Defne İlçesi Arap Alevilerinde (Nusayri) Düğün (Ferah) Müzik Kültürü”çalışmamızda Hatay ilinin çok kültürlülük yapısının bir parçası olan Arap Aleviliği (Nusayrilik) evlenme geleneğinin düğün müzikleri incelenmiştir. Bu çalışma giriş ve sonuç bölümleri dışında üç bölümden oluşur. Birinci bölümde, Hatay ilinin ve Defne ilçesinin; coğrafik konumu, tarihsel geçmişi ve demografik yapısı gibi başlıklar ele alınmıştır. İkinci bölümde Arap Aleviliği (Nusayrilik) ile ilgili etimolojik inceleme, Arap Aleviliği tarihsel süreçleri, ayrıca Arap Alevilerinin kültürel kimlikleri; Arap Aleviliğine kabul edilme, ana dil olan Arapçanın günlük hayattaki ve düğün ritüelindeki yeri, ayrıca evlenme geleneğinde yer alan“kız isteme, nişan, çeyiz çıkarma, kına, gelin çıkarma”gibi olaylar da incelenmiştir. Üçüncü bölümde; Arap Alevilerinin müzik kültürü (mavval, 'ataaba, mijana) ve düğün ritüellerinde yer verilen müzikler incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde, yaptığımız çalışmanın daha iyi anlaşılması için takip etmiş olduğumuz bir düğün ritüelinin betimlemesine de yer verilmiştir. Bu üç bölümden sonra ekler bölümünde Arap Alevi düğünlerinde gelenekselleşmiş/karakteristik eserlerin notalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study named“Wedding Music Culture of Nusayri People in Defne county of Hatay Province”, wedding music type of marriage tradition of Nusayrism, which is a part of multicultural structure of Hatay, has been examined. This study consists of three parts in addition to introduction and conclusion. In the first part of this study, geographic location, history and demographic structure of Defne county of Hatay province have been discussed. In the second part, etymologic examination as to Nusayrism, historical process of Nusayrism, cultural identities of Nusayri People, acceptance to Nusayrism, the place of mother tongue Arabic language in daily life and wedding rituals as well as such events like 'asking for the girl's hand in marriage, engagement, trousseau, henna night, taking the bride from her home' have been examined. In the third part of this study, music culture of Nusayri People (mavval, 'ataaba, mijana) and other music types in wedding rituals have been discussed. Furthermore, description of a wedding ritual that we followed has been included in this part in order to clarify such rituals. Following these three parts, notes of time-honored/typical musical pieces of Nusayri weddings have been included in Annexes.