Açık ve uzaktan eğitimde öğrenim gören öğrencilerin mobil öğrenmeye yönelik tutumlarının incelenmesi
Examining of the attitudes of students who are in open and distance education towards mobile learning
  1. Tez No: 490642
  2. Yazar: FADİME GÜRKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET FARUK LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Açık ve uzaktan eğitim ile birlikte öğrenenlere, zaman ve mekân özgürlüğü tanınarak uzaktan iletişim araçları ve sistemlerine bağlı bir şekilde öğrenme ortamı sunulduğu bir öğrenme süreci sağlanmaktadır. Bu yolla öğrenenlerin bir kampüse fiziksel olarak gitme zorunluklarının olmaması; ulaşım, barınma, konaklama gibi ek masraflarının olmaması; çalışma hayatına devam edenlerin öğrenme süreçlerine devam edebiliyor olması gibi sunulan imkanlar nedeniyle öğrenenlere yaşam boyu öğrenme fırsatı verilmektedir. Açık ve uzaktan eğitimin başarılı olabilmesi için öğrenenlerinin uzakta olduğu bu eğitim çeşidinde öğrenene ulaşmak için farklı platformlar kullanılmaktadır. Gelişen ve değişen teknoloji ile birlikte mobilite kavramı yaygınlaşmış ve öğrenme sürecinde de kullanılmaya başlanmıştır. Öğrenene ulaşmak için kullanılan yöntemlerden biri de mobil cihazlar aracılığıyla yapılan öğrenme yöntemi olan mobil öğrenmedir. Bu çalışmanın amacı; açık ve uzaktan eğitimde öğrenim gören öğrencilerin mobil öğrenmeye yönelik tutumlarının incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda İstanbul'da bulunan bir devlet üniversitesinin Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören 1460 öğrenciye tesadüfi (random) örnekleme yoluyla ulaşılmış, tarama modeli kullanılarak çevrimiçi olarak“Mobil Öğrenme Tutum Ölçeği”uygulanmış ve elde edilen veriler istatistiksel analiz yaklaşımıyla incelenmiştir. Araştırma kapsamında araştırmaya katılan öğrencilerin veri toplama aracındaki sorulara verdikleri cevaplara göre mobil öğrenmeye yönelik genel tutumlarının olumlu olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin cinsiyet, yaş ve sahip oldukları mobil cihaz türlerinin sayısı değişkenlerine göre mobil öğrenme tutum ortalamalarının arasında anlamlı bir fark olduğu bulunurken sıınıf düzeyleri, fakülteye kayıt türü ve öğrenim türü değişkenlerine göre ise anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With open and distance education, learners are provided with a learning process where time and space freedom are provided and a learning environment based on distance communication tools and systems is provided. In this way, learners do not have to go physically on a campus; absence of additional expenses such as transportation, accommodation, accommodation; learners are given the opportunity to learn lifelong learning because of the possibilities offered to them, such as those who continue their working life can continue their learning process. In order to be successful in open and distance education, different platforms are used to reach learners in this type of education where learners are far away. With the evolving and changing technology, the concept of mobility has become widespread and used in the learning process. One of the methods used to achieve learning is m-learning, which is a learning method through mobile devices. The aim of this study is to examine the attitudes of mobile learners towards open learning and distance education. For this purpose, 1460 students studying at the Open and Distance Education Faculty of a state university in Istanbul were reached by random sampling. The“Mobile Learning Attitude Scale”was applied online using a screening model and the obtained data was analyzed by statistical analysis approach. According to the answers given to the questionnaire by the students participating in the research, it was concluded that the general attitudes towards mobile learning were positive. It was found that there was no meaningful difference between the participants in the survey according to gender, age and the number of mobile device types they had, and there was a meaningful difference between the mobile learning attitude scale averages according to the variables of grade level, faculty register type and education type.