Macera terapisi temelli grupla danışmanlığın üniversite öğrencilerinde bilişsel esneklik ve belirsizliğe tahammülsüzlüğe etkisi
Effects of adventure therapy based group counseling on graduate students' cognitive flexibility and intolerance of uncertainty
- Tez No: 490649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZE NİLGÜN CANEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Bu çalışmanın amacı, macera terapisi temelli grupla danışmanlığın üniversite öğrencilerinin bilişsel esneklik ve belirsizliğe tahammülsüzlük düzeylerine etkisinin incelenmesidir. Macera terapisi temelli grupla danışmanlık programı, araştırmacı tarafından, macera terapisinin temel öğelerine uygun biçimde hazırlanmıştır. Ön-test son test kontrol gruplu deneme modeline uygun şekilde hazırlanan araştırmanın çalışma grubu Marmara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim dalı lisans öğrencilerinden oluşmaktadır. Program öncelikle pilot uygulama olarak, 6 oturum düzenlenerek 15 (12 kadın, 3 erkek) katılımcıya uygulanmıştır. Pilot uygulamadan elde edilen nicel ve nitel veriler ışığında programda gerekli revizyon yapılarak, program 8 oturum halinde yeniden düzenlenmiştir. 3'ü erkek ve 9'u kadın olmak üzere, 12 kişiden oluşan yeni bir grupla araştırma yürütülmüştür. Oluşturulan deney ve kontrol gruplarına ön test ve son test olarak“Bilişsel Esneklik Envanteri”ile“Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği”uygulanmıştır. Bunun yanında, deney grubunda yer alan katılımcılardan, her oturum için oturumda elde ettikleri deneyimlere ilişkin nitel veri toplanmıştır. Tüm oturumlar açık havada ve doğal bir ortamda gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this research is to investigate the effects of adventure based counselling on cognitive flexibility and intolerance of uncertainty of BS students. Adventure based counseling program based on adventure therapy essentials is prepared by researcher. In this research, pre and post test control group experimental design is used as a research design. Participants of the study are BS students of Marmara University/Istanbul/Turkey Guidance and Psychological Counselling Department. Initially, the program was conducted as a pilot application in 6 sessions with 15 people comprised of 12 female and 3 male participants. Following this, the program was modified and re-arranged to be carried out in 8 sessions based on the qualitative and quantitative data obtained through the previous sessions. Modified program was conducted with a new group of people formed by 3 male and 9 female participants. Following the sessions,“cognitive flexibility inventory”and“Intolerance of Uncertainty Scale”were applied on the experiment and control groups as pre and post tests. In addition to these, qualitative data was collected by the members of the experiment group regarding their experiences throughout the sessions which were all conducted in a natural outdoor environment.