Roma İmparatorluk döneminde Smyrna'nın yönetim düzeni ve memuriyetleri
Administration and officials of Smyrna in Roman Empire period
  1. Tez No: 490700
  2. Yazar: SERPİL AYTÜRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜL AKALIN ORBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Smyrna'nın yönetim düzeninin ve onun tarihi süreçteki gelişiminin konu edildiği bu çalışmada öncelikle polis'in Hellenistik Dönem'deki idari yapısı ele alınmıştır. Bu dönemdeki kaynakların imkan tanıdığı ölçüde yazıtlar temelinde Smyrna meclislerinin (Boule ve Demos) faaliyetleri ve diğer yönetim organları ile olan ilişkisi değerlendirilmiştir. Bununla birlikte idari yapının ayrıntılı olarak incelenmesi bakımından yeterli kaynağa sahip olan Smyrna'da bürokratik düzen, Roma İmparatorluk Döneminde en ileri seviyeye ulaşmıştır. Söz konusu kaynaklar, polis'in kurumlarının örgütlenme şekilleri ve işleyişlerini, memur kadrosunun gelişimini ve bu memur kadrosunda dönemlere göre oluşan değişimleri anlamaya imkan tanımıştır. Bu bağlamda“Roma İmparatorluk Dönemi'nde Smyrna Memuriyetleri ve Yönetim Düzeni”adlı tez çalışmamızda bölgenin genel tarihi içinde polis'in Romalılaşma sürecinde yönetim yapısında gözlenen değişimler ve bu değişimlerin nedenleri tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalar, Roma İmparatorluk Dönemi'nde Smyrna'nın idari yapısını ana hatlarıyla ortaya çıkarmıştır. Bunlar“ Yönetim”,“Güvenlik”,“Eğitim”,“Ekonomi”ve“Asia Koinon Memuriyetleri”başlıkları altında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, dealing with the administrative regime of Smyrna and its historical development, the subject that is primarily handled is the administrative structure of the Polis in the Hellenistic period. To the extent that the accessible inscriptions regarding the period allowed, the activities of the Smyrna assemblies (Boule and Demos) and their relationship with other governing bodies was assessed. The bureaucratic order in Smyrna, for which we had sufficient resources to examine the administrative structure in detail, reached the highest level in the Roman Imperial Period. These sources allow to understand the organization and functioning of the institutions of the police, the development of the civil servants and periodical changes of them. From this framework, in my dissertation titled“Smyrna Civil Service and Administrative Order in the Roman Imperial Period”, the changes observed in the administration of the police during the Romanization process in the general history of the region and the reasons for these changes have been identified. The studies provided the determination of the general characteristics of Smyrna's administrative structure in the Roman Imperial Period. These are discussed under the titles of“Management”,“Security”,“Economy”,“Education”and“Asia Coordination Offices”.