Hitler'in Türkiye siyaseti
Hitler's Turkey policy
- Tez No: 490707
- Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ SÜSLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
Hitler, Türk kurtuluş savaşı ve Atatürk metaforlarını kullanarak kendi faşist– emperyalist emellerini dünya kamuoyunda masum göstermeye çalışmıştır. Atatürk'ün ve Türk milletinin zaferini hiçbir zaman içselleştirememiş olan Hitler, mavi gözlü Atatürk'ün ancak Germen olabileceğine inanmıştır. Sovyet seferi hazırlıklarını yürütürken, 1939'dan itibaren İngiltere ile müttefik olan Türkiye'yi İngiliz ittifakından koparmaya çalışmış,“Türk Dostu”Almanya vitriniyle Türkiye'yi Almanya ve İtalya safında savaşa sürüklemek istemiş ve Türkiye'ye yeni Avrupa Düzeni'nde“şerefli”bir yer vaat etmiştir. Türkiye'yi kendi safında savaşa sokamayan Hitler, Türkiye'yi 1940'tan itibaren bir tehdit olarak algılamış ve Türkiye'yi işgal etmeyi planlamıştır. II. Willhelm döneminden itibaren Türkiye'yi kolonisi olarak gören ve yakından tanıyan Hitler Almanya'sı bu işgal planında Bulgaristan ile olduğu kadar ayrılıkçı Ermeni Terör Örgütü Taşnaksütyun ve ayrılıkçı Kürt unsurlarla da işbirliği yapmıştır. 1890'lardan itibaren Türkiye'yi bir Alman kolonisi olarak gören II. Willhem gibi Hitler de Türkiye'yi Almanya'nın Büyük Hayat Alanı çerçevesinde Almanlar'ın anavatanı olarak görmüş, İngiliz ve Ruslar'a karşı kesin zafer kazanıncaya kadar Türkiye'nin müttefik saflarına kaymasını önlemek ve hammadde kaynaklarından yararlanmak için Türkiye ile dostluk ve ticaret antlaşmalarını imzalamışsa da Türkiye'yi işgal planını her zaman gündemde tutmuştur. Buna karşın Türkiye, Hitler'in Büyük Güçler ile çatışmasını fırsata çevirmiş, denge politikası ile askeri-ticari ve siyasi ilişkileri sürdürerek, Türk askeri ve siyasi savunma sistemini ve ekonomisini güçlendirmeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
Hitler tried to depict hic fascist and imperialist demands innocent in the world public opinion through using the Turkish War of Independence and the Atatürk metaphors. Hitler, who had never internalized the victory of Ataturk and the Turkish people, believed in that Ataturk could only be German with blue eyes. In his preparations for the Soviet campaign, he tried to break Turkey from the British alliance, which had been allied with England since 1939; he wanted to drag Turkey with the“Turkish Friendly”Germany showcase along with the Germany and Italy, and promised Turkey an“honorable”place in the new European Order. Hitler, who could not put Turkey into war in his own right, perceived Turkey as a threat since 1940 and planned to occupy Turkey. Hitler , who saw Turkey as a colony from the period of William II. and knew him closely, cooperated with the separatist Armenian terrorist organization Dashnaksuttyun that he claimed to be from the Aryan and separatist Kurdish components as much as he was with Bulgaria in this occupation plan. Like William II, who saw Turkey as a German colony since 1890s, Hitler saw Turkey as the homeland of the Germans in the framework of Great German Habitat and signed friendship and trade agreements with Turkey in order to prevent participation of Turkey to the ranks of allies until having a definite victory against the British and Russians and take advantage of raw material resources. Although Hitler, who saw Anatolia as a German residence, invested in Turkey after the war, he kept the occupation plan of Turkey always on the agenda. Against to this, Turkey took the advantage of Hitler's conflict with the Great Powers, tried to strengthen the Turkish military and political defense system and economy by maintaining military-commercial and political relations with balance politics.