Magnesia Artemisionu 'Kurban çukuru A açması 2014' buluntuları
Magnesia Artemision findings belonging to 'Sacrificial pit A 2014'
- Tez No: 490715
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTALMIŞ GÖRKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışma ile Artemision 2014 yılı kazı çalışmaları kapsamında Artemision içerisinde taban döşemesinin olmadığı ve genel olarak“Kurban Çukuru”olarak adlandırılan alanlardan 'Kurban Çukuru A' açması içindeki kuyudan ele geçen buluntular değerlendirilerek, çıktıkları kuyunun işlevi anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışma üç ana bölüm ve katalogdan oluşmaktadır. Birinci bölümde Magnesia ad Maeandrum Antik Kenti'nin tarihçesi ve Artemis Kutsal Alanı'nda Prof. Dr. Orhan Bingöl Başkanlığında yürütülen kazı ve araştırma çalışmaları hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci bölümde bothrosların hem antik kaynaklarda hem de arkeolojik kontekstlerde kullanımı detaylı bir şekilde incelenmiştir. Son bölümde ise Kurban Çukuru A açmasında ele geçen buluntular değerlendirilerek alanın kullanım amacı ve sürecini anlamaya yönelik çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Kurban Çukuru A açmasındaki buluntuların değerlendirilmesi sonucunda MÖ 5. ve 4. yüzyıllarda kullanım gördüğü anlaşılan alanın, Hellenistik Dönem'de Artemis Kutsal Alanı olarak yapılanmasının öncesinde de kutsal bir niteliğe sahip olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
With this study, in the scope of excavation works carried out in the year 2014, it has been determined that there is no floor covering within Artemision and it has been tried to understand the function of the pit by means of evaluating the findings obtained from well in the“Sacrificial Pit A”opening, which is one of areas called as“Sacrificial Pit”in general. The study consists of three main parts and a catalog. In the first part, general information has been given about the history of Magnesia ad Maeandrum ancient city and the excavations and researches carried out under the presidency of Prof. Dr. Orhan Bingöl in Artemision. In the second part, the use of bothros in both ancient sources and archaeological contexts has been examined in detail. In the last section, findings obtained from“Sacrificial Pit A”opening have been evaluated and studies have been carried out to determine the purpose and process of use of the area. As a result of the evaluation of the findings of the Sacrificial Pit A opening, it has also been understood that the area, which is understood to be used in the 5th and 4th centuries BC, has a sacred characteristics in the Hellenistic period before it was not constructed as Artemision.