Avrupa Birliği'nin doğalgaz arz güvenliği ve belli başlı tedarikçileriyle ilişkileri
The European Union natural gas security of supply and its relations with major suppliers
- Tez No: 490723
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 564
Özet
Bu tezin amacı, Avrupa Birliği (AB) ve en önemli tedarikçilerinin doğalgaz sektöründeki temel motivasyon kaynağının ne olduğunu ortaya koyarak AB'nin doğalgaz arz güvenliğinin iç ve dış boyutlarını incelemektir. Bu tezin temel sorusu, AB üyesi devletlerin ortak bir enerji politikası ve bir dış enerji politikası geliştirmek istemelerine rağmen niçin bunu gerçekleştiremedikleridir. Tezin hipotezi, AB üye devletlerinin enerji alanında ortak hareket edememelerinin nedenini, enerji güvenliğini ekonomik yaklaşımla öne çıkaran yazarların aksine siyasi faktörlere vurgu yapan siyasal realist yaklaşımın daha iyi açıkladığını savunmaktadır. Bu çalışma başlıca beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde teorik ve metodolojik çerçeveye yer verilmiştir. İkinci bölümde AB doğalgaz arz güvenliğinin iç boyutu incelenmiştir. Üçüncü bölümde AB'nin doğalgaz arz güvenliğinin dış boyutu, en önemli doğalgaz tedarikçisi RF, Norveç, Cezayir ile ilişkisi çerçevesinde analiz edilmiştir. Dördüncü bölümde Avrupa Güney Gaz Koridoru, SWOT Analizi ile incelenmiştir. Beşinci bölümde, Türkiye'nin AB'ye doğalgaz merkezi olabilme potansiyeli değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda AB üye devletlerinin enerji, özelinde de doğalgaz alanında, ulusal çıkarları çerçevesinde realist yaklaşımla farklı farklı hareket ettiklerinden ortak bir enerji politikası ve bir dış enerji politikası izleyemedikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyse the internal and external dimension of the EU's gas security of supply by revealing the main motivation source of the EU and its the most important suppliers in the gas sector. The main question of the thesis is that although the EU's desire what is the fundamental reason behind the EU member states not able to establish a common energy policy and an external energy policy. The hypothesis of this thesis defends that the reason why the EU member states can not act with a common approach in the energy field can be explained better by the political realist approach which emphasizes the political factors rather than the writers which explains energy security by economic approach. This study consists of mainly five chapters. The first chapter includes theoretical approach and methodological framework. In the second chapter, the internal dimension of the EU's gas security of supply is examined. In the third chapter, external dimension of the EU gas security of supply has been analyzed. In the fourth chapter, the European Southern Gas Corridor has been examined with the SWOT Analysis. In the fifth chapter, the potential of Turkey to become a gas hub has been evaluated. As a result of the study, it has been found out that because of the EU member states acting with a realist approach accordingly their national interests in the gas sector, the EU member states could not pursue a common energy and a foreign energy policy.