Avrupa Birliği'nin enerji arz güvenliğine Ukrayna-Rusya savaşı çerçevesinde yeni bir bakış
Ukraine-Russia to the energy supply security of the European Uniona new look in the framework of war
- Tez No: 779318
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA SAFİNAZ ERDOĞDU ANGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmanın amacı, Ukrayna-Rusya savaşının AB enerji arz güvenliği üzerindeki etkilerini ve AB'nin bu krizden kurtulmak için oluşturduğu veya oluşturacağı politikaları incelemektir. Rusya AB'nin enerji stratejisinin temel öncelikleri olan arz güvenliği ve arz çeşitliliği arasındaki çelişkiyi kullanarak AB'nin enerji stratejisini zayıflatmaktadır. Avrupa Birliği için arz güvenliğinin önemini vurgulayan Rusya, bununla birlikte arz çeşitlendirilmesi için geliştirilen AB destekli enerji projelerini başarısızlığa itmektedir. Rusya Avrupa'nın ana doğalgaz tedarikçisi olduğundan, AB enerji alanındaki konumunu her zaman korumaya devam edeceği anlaşılmaktadır. AB'nin Rusya'ya olan enerji bağımlılığının dezavantajları 24 Şubat 2022 tarihinde başlayan ve günümüzde de davam eden Ukrayna -Rusya Savaşıyla kendini göstermektedir. Artan enerji fiyatları ve enerji tedarik sorunları AB ülkelerini köşeye sıkıştırmaktadır. Bu bakımdan AB ülkelerinin enerji kaynaklarının kullanımı ve geleceğe yönelik planlamaları bu dönemde daha fazla öne çıkmaktadır. Mevcut uluslararası konjonktürün büyük bir kısmı oluşturan savaş ve iklim değişikliği AB ülkelerinin yeşil enerji konusunda daha fazla cesaretli ve kararlı olmaları gerektiğini ortaya çıkarmaktadır. Bu bakımdan Almanya'nın da uzun zamandır planlı bir içimde uyguladığı yeşil enerjiye geçiş politikası, bir yandan çevresel risklerin bertaraf edilmesinde diğer taraftan da jeopolitik risklerin azaltılmasında önemli bir rol oynamaktadır
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effects of the Ukraine-Russia war on EU energy supply security and the policies that the EU has created or will form to get rid of this crisis. Russia is weakening the EU's energy strategy by using the contradiction between supply security and supply diversity, which are the main priorities of the EU's energy strategy. Russia, emphasizing the importance of supply security for the European Union, also pushes EU supported energy projects developed for supply diversification to failure. As Russia is the main natural gas supplier to Europe, it is understood that the EU will always maintain its position in the energy field. The disadvantages of the EU's energy dependence on Russia are manifested in the Ukraine-Russia War, which started on February 24, 2022 and continues today. Rising energy prices and energy supply problems are pushing EU countries into a difficult situation. In this respect, the use of energy resources and future plans of EU countries come to the fore more in this period. The war and climate, which constitutes a large part of the current international conjuncture, reveal that EU countries need to be more courageous and determined on green energy. In this respect, Germany's policy of transition to green energy, which has been implemented in a planned manner for a long time, plays an important role in eliminating environmental risks on the one hand and reducing geopolitical risks on the other