Enerji arz güvenliği açısından Avrupa Birliği için Türkiye'nin önemi
Turkey's importance for the European Union in terms of security of energy supply
- Tez No: 512551
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada Avrupa Birliği Türkiye ilişkileri enerji arz güvenliği konusu üzerinden ele alınmaktadır. Artan enerji ihtiyacıyla birlikte bütün dünya ülkeleri bu ihtiyacı gidermek adına adeta bir yarış içerisine girmiştir. Bu sebeple enerji anlamında bazı avantajlara sahip olan ülkeler, bunu uluslararası arenada iyi bir koz olarak kullanmaktadırlar. Türkiye, enerji kaynağı bakımından olmasa da, enerji kaynaklarına yakınlığı nedeniyle ve jeopolitik konumu itibariyle avantajlı ülkeler arasında sayılmaktadır. Avrupa Birliği için Türkiye'nin önemi bu noktada gündeme gelmektedir. Türkiye, üzerinden geçen petrol ve doğalgaz boru hatlarıyla Avrupa Birliği'ne enerji taşıyan bir enerji nakil üssüdür. Tez, böyle bir pozisyonda Avrupa Birliği'nin enerji arz güvenliğini sağlayabilmek adına Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu, Türkiye'ninse bir enerji merkezi olma hedefini gerçekleştirmek için pek çok altyapı çalışması yapması gerektiğini ifade eder. Bunu yaparken de kavramsal anlamda enerji, enerji kaynakları ve enerji arz güvenliği konularını detaylı olarak irdeler. Daha sonra Avrupa Birliği ve Türkiye'nin enerji görünümünü ortaya koyar. Bu fikirleri savunmak için çalışmada istatistiksel veriler, somut bilgiler ve akademik araştırmalar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relation between Turkey and the European Union within the frame of security of energy supply issues is discussed. With increasing energy demand, all the countries of the world nearly have entered into a race in order to meet this need. For this reason, countries with some energy-related advantages use it as a good trump card in the international arena. Turkey is counted among the advantageous countries because of, not in terms of energy resources but its geopolitical location and it is proximity to energy sources. Turkey's importance for the EU is on the agenda at this point. Turkey, with the oil and gas pipelines passing over it, is a power transmission base which is carrying energy to the European Union. In this manner, the thesis states that the EU needs Turkey in order to provide security of energy supply and Turkey needs to do a lot of infrastructure works to realize the goal of becoming an energy hub. In doing so, it conceptually considers the issues of energy, energy sources and energy supply security in detail. Later, it reveals the European Union's and Turkey's energy appearance. In order to defend these ideas, in this study, statistical data, concrete information and academic studies have been used.