Maliye ve zaman: Anaakım maliye teorisine eleştirel bir yaklaşım
Public finance and time: A critical approach to mainstream public finance theory
- Tez No: 490734
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM BERNA KOCAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Maliye, Philosophy, Finance
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmada maliye disiplini bağlamında zaman kavramı ele alınmıştır. Zaman kavramı, özellikle felsefe disiplini başta olmak üzere pek çok disiplin bağlamında ele alınmakta olup tartışmalı bir anlam içeriğine sahiptir. Kavramın bu tartışmalı anlam içeriğini maliye disiplini bağlamında ele almak ise, öncelikli olarak maliyenin anlam içeriğinin zamansal olarak karşılığının ortaya çıkarılmasına bağlıdır. Buna bağlı olarak da bu çalışma kapsamında, maliyenin anlam içeriğinden hareketle zamansal karşılığının ne şekilde açığa çıktığı ya da çıkabildiği sorgulanmaya çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, maliyenin anlam içeriği gereği sahip olunan kamusallık hali dolayısıyla zaman kavramı da kamusal olan ile bağlantılı olarak değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda doğrudan doğruya zamanı anlam içeriği gereği kamusal olan olarak kabul eden Heidegger'in zaman anlayışı bu çalışmanın temelini oluşturmuştur. Bununla birlikte maliyenin anlam içeriğinin insana olan bağımlılığı ve Heidegger'in zaman anlayışının insana olan bağımlılığı söz konusu temelin bir diğer gerekçesini oluşturmuştur. Maliye disiplini bağlamında felsefi temelli bir sorgulama ile oluşturulan bu çalışmada, maliyenin anlam içeriğinin sadece uzamsal anlamdaki gerekliliklerin sağlanmasıyla değil, aksine zamansal düzlemdeki karşılığının açığa çıkabilmesiyle gerçekleşebileceği vurgulanmaya çalışılmıştır. Buna bağlı olarak da maliye ve zaman ilişkisi maliye literatürü bağlamında maliyenin teknikleşmesi problemi ile birlikte ele alınmıştır. Maliye literatüründe teknikleşmenin karşılığı, felsefe literatüründe zamanın ele alınışı ile açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it is focused on the concept of“time”in public finance discipline.“Time”as the concept is being studied in the different disciplines especially in philosophy and also has a various and controversary meanings in the scope of these different disciplines. To deal with this controversial meaning of the time in the context of fiscal discipline is primarily depending on revealing the semantic content of public finance discipline. Therefore it is tried to evaluate the how public finance as time, reveal in consideration of the semanting content of public finance discipline. To achieve this aim,“time”as a concept is evaluated in relation to the public due to the meaning of publicity of public finance discipline. Time approach of Heidegger which time is accepted as public, is the base of this study. Moreover, time approach of Heidegger is depending on human such as semantic content of public finance discipline. It is also tried to emphasize that semantic content of public finance can be revealed not only fulfiling of spatial requirements but also revaling the equivalent as time in the scope of this study based on philosophical evaluation. Therefore relationship between public finance and time is considered related to the technicalization problem of public finance in the scope of public finance litearature. It can be tried to reveal the technicalization in the scope of public fiance via consideration time in the scope of philosophy literature.