Cihatçı örgütler ve kadın katılımı: IŞİD Örneği
Jihadist organizations and women's participation: the ISIS example
  1. Tez No: 490735
  2. Yazar: ANNA MALGORZATA RAJKOWSKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL BETÜL SANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Irak Şam İslam Devleti olarak bilinen cihat örgütü 29 Haziran 2014'te resmen kuruluşunu ilan etmiştir. Bu tarihten bu yana yeni sosyal olgu, çevrimiçi ağlarda varlığına başlamıştır. IŞİD tarafından işgal edilen bölgeye göç eden kadınlar, diğer kadınları kendi kendini ilan eden Hilafete katılmaya teşvik etmeyi amaçlayan sosyal medya hesapları açmaya başlamıştır. IŞİD üyeleri ve taraftarları tarafından yaratılan çevrimiçi alan, kadınların cihat ile ilgili fikir alışverişinde bulunduğu dev bir uluslar ötesi ağa dönüşmüştür. Makale, çevrimiçi ağlarda bulunan, cihat örgütünün resmi kanalları, bildiriler, konuşmalar ve sosyal medya hesapları gibi İslam Devleti'ni destekleyen kadın ve İslam Devleti'nin kadın destekçileri ve üyeleri tarafından kullanılan sosyal medya hesapları gibi farklı propaganda çeşitlerini analizlerini içermektedir. Araştırmanın temel amacı, (1) radikalleşme süreci boyunca kadınların geçtiği adımları, (2) kadınları İslam Devleti örgütüne destek verme ve katılmaya iten nedenleri ve (3) İslam Devleti örgütü tarafından hedef kitleyi istihdam etmek için kullanılan yöntemleri anlamaktır.
Özet (Çeviri)
The jihadist organization known as Islamic State of Iraq and Levant has officially announced its establishment on 29th June of 2014. Since that date the new social phenomenon has begun its existence in the online networks. The women who immigrated to ISIS-occupied territory started to open social media accounts primarily aimed at encouraging other women to join to the self-proclaimed Caliphate. The online space created by the ISIS members and supporters transformed into the huge transnational network where women are exchanging their ideas about jihadism. The paper includes the analysis of different kinds of propaganda that were found in the online networks such as official channels of the jihadist organization, manifestos, speeches and social media accounts used by the IS female supporters and members. The main goal of the research is to understand three aspects: (1) the steps that women are going through during the radicalization process, (2) the motives that drive women to support and join the Islamic State, and (3) the techniques used by the ISIS to recruit the targeted audience.