İmam-hatip lisesi öğrencilerinin dinî mûsikî derslerine yönelik tutumları
Religious high school students' attitudes towards religious music lessons
  1. Tez No: 490764
  2. Yazar: ÖZKAN APAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. BAYRAM AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Mesleki eğitim bugün tüm dünyanın üzerinde çalışmalar yaptığı, sürekli olarak geliştirmeye çalıştığı konuların başında gelmektedir Ülkemizde de mesleki eğitim konusunda çalışmalar yapan kuruluşlar ve eğitim kurumları mevcuttur. Mesleki anlamda eğitim veren kurumların başında İmam-Hatip Liseleri gelmektedir. Gerek okul gerekse öğrenci sayısıyla her geçen gün sayısal anlamda artış gösteren İmam-Hatip Liselerinde hem sanatsal hem de mesleki derslerden olduğu düşünülen Dinî Mûsikî dersi ve eğitimi bu çalışmanın temel kaynağını oluşturmaktadır. İmam-Hatip Liseleri haftalık ders programında neredeyse yok olma sürecine gelen“Dinî Mûsikî”dersinin önemini ve nasıl olması gerektiğini ortaya koyan bu çalışmada“Dersin İmam-Hatip Liselerindeki mevcut durumu, problemleri bilimsel verilerle ele alınmış ve bu problemlere aynı şekilde çözüm yolları”sunulmuştur. Ankara'nın farklı bölgelerinde bulunan MEB'e bağlı faaliyet gösteren dört farklı İmam-Hatip Lisesinde okuyan öğrenci ve öğretmenlerle görüşülerek, öğrencilere“Mûsikiye İlişikin Tutum Ölçeği”, öğretmenlere“Dersle İlgili anket”uygulaması yapılarak dersin paydaşlarının görüş ve önerileri alınmıştır. Toplanan veriler SPSS programıyla analiz edilerek yorumlanmıştır. Öğrenci ve öğretmen görüş-önerileri de ayrıca incelenerek yorumlanmıştır. Derste kullanılan“Anadolu İmam-Hatip Liselerinde Dinî Mûsikî”adlı ders kitabı da bilimsel ölçütlerle incelenerek kitapta görülen yanlışlar çözüm yollarıyla birlikte sunulmuştur. Yapılan çalışmanın sonucunda“İmam-Hatip Liselerinde okuyan öğrencilerin ”Dinî Mûsikî“ dersine karşı olumlu tutumlar içinde oldukları”“Dinî Mûsikî dersine alanı müzik olmayan bir öğretmen girdiğinde öğrencilerin derse karşı tutumlarının olumsuz yönde etkilendiği”“Ders kitabının dersin öğretmenlerince işlevsiz ve kullanışsız olduğu”“Dersin zorunlu dersler arasında haftalık en az 2 ders olması gerektiği”“Derslerde icra uygulamalarına daha fazla yer verilmesi ve çalgıların daha fazla kullanılması gerektiği”“Derste kullanılan kitabın yeniden düzenlenmesi gerektiği”sonuçlarına ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
Vocational education is one of the leading subjects that are being studied all over the World. There are many companies to study on vocational education in our country. One of these schools is Religious High School. Religious High school, whose number of buildings and students are increasing day by day, creates the main area of this study with its Religious Music subject thought as both vocational and art. Religious Music classes are nearly dismissed in weekly schedule in Religious High Schools in this study, it is showed the importance of the Religious Music class and how it should be as well considered current situation, problems in the light of scientific data to solve them in the same way. At the end of the study those are listed:“Some ”Altitude Measure Related to Music“ were applied to students and ”questionnaire on lesson“ to teachers in four different Religious High Schools of Ministry of Education in Ankara. Ideas and suggestions of the participants have been taken into consideration”“Collected data has been analysed by SPSS program and interpreted. Opinion and suggestions by the students and teachers have been considered and interpreted”“The course book ”Religious Music in Anatolian High School“ has been examined in scientific measure and the mistakes that have been found showed with solutions”“The students in related schools seemed positive attitude to ”Religious Music“ lesson”“These students have negative attitude to lesson which is under the control of teacher whose expertise is not Music”“The course book has been considered as non functional by the teachers”“The lesson should have at least two hours in weekly schedule”“Performing and instruments should be considered more”“The course book should be revised”