Kent dindarlığı bağlamında imam hatip lisesi öğrencilerinde dindarlık olgusu (Konya örneği)
Religiosity fact in religious vocational imam hatip high school students in the context of urban religiosity (The example of Konya)
- Tez No: 490790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUVAT PARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Hiçbir İslam ülkesinde bir benzeri olmayan ve Türkiye'ye özgü eğitim kurumları olan İmam Hatip Liseleri bir inkılâp kanunu olan Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile 1924 yılında eğitim-öğretim hayatına başlamıştır. Dini eğitim ve öğretimin ağırlıklı olarak verildiği bu okullarda öğrencilerin dindarlık eğilimlerini ortaya koymak ve ortaya çıkan dindarlık profilini kent dindarlığı açısından değerlendirmek bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu araştırmanın örneklemini İsmail Kaya Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde okuyan 11. ve 12. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcıların dinsel ibadet ve tutumlara ilişkin görüşlerini ölçmek için bir adet form ve bir adet ölçek kullanılmıştır. Anket 108 öğrenciye uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21 programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
İn 1924, with the Law of Unity of Education which is a revolutionary law, the education in the Vocational High Schools, which are educational institutions unique to Turkey and unexampled in any other İslamic country started. To reveal the religiosity tendencies of the students in these schools where religious education and training are mainly given and to evaluate the profile of religiousness that emerges in the light of urban religiosity generates the purpose of this study. The sample of this research is generated by 11th and 12th grade students who are having education in İsmail Kaya Anatolian Religious Vocational High School. İn the research, a form and a scale were used to measure participants' view on religious worship and attitudes. The questionnaire was applied to 108 students. The obtained data were analyzed by SPSS 21 program.