Şeyh Mahmud'un İngilizlerle mücadelesi (1914 – 1932)
Şeyh Mahmud's conflict with british (1914 - 1932)
- Tez No: 490795
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMİ TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araĢtırma 1914-1932 yıllarında ġeyh Mahmud Berzenci (ġeyh Mahmud'i- Hefid) ve Ġngilizler arasında yapılan savaĢ, anlaĢma ve çekiĢmeleri konu almaktadır. Ġngilizler olayların baĢlangıcından sonuna kadar Irak ve Kuzeyinde kendi menfaat ve çıkarlarını korumak amacıyla bölgede savaĢ ve kaosu tırmandırmak istemiĢtir. ġeyh Mahmud'un amacı kendi ulusal haklarını dürüstçe elde etmekti. Olaylar karĢısındaki tutumu bazen dostça bazen de radikal bir karĢıtlık sergilemekteydi. ġeyh Mahmud Kuzey Irak'ta bulunan Musul vilayetinde kendi yönetimini kurmak amacıyla Türkiye, Rusya ve diğer ülkelerden yardım istemekteydi.
Özet (Çeviri)
This research is about war, understanding and strife among the Shaykh Mahmud Berzenci (Shaykh Mahmud'-Hefid) and the British in 1914-1932. From the beginning to the end of the events, the British wanted to escalate war and chaos in the region in order to protect their interests and interests in Iraq and the North. The aim of Shaykh Mahmud was to obtain their national rights honestly. The attitude of events was sometimes friendly and sometimes radical. ġeyh Mahmoud Mosul in northern Iraq on Turkey to establish his own government, he was asking for help from Russia and other countries.