Cemil Meriç'in Umrandan Uygarlığa ve Işık Doğudan Gelir adlı eserlerinin söz dizimsel açıdan incelenmesi
An analysis of Cemil Meriç's works 'Umrandan uygarlığa' and 'Işık Doğudan Gelir' in a syntactic perspective
- Tez No: 490794
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSİ SEVİNÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Dil en genel ifadeyle, 'insanlar arasında anlaşmayı sağlayan canlı bir varlık' olarak tarif edilir. Toplumların ortak değerlerinin başında dil yer almaktadır. Bireyi ve mensubu bulunduğu toplumların, milletlerin dil yapılarını anlamak, bilmek son derece önemlidir. Esasında dillerin mahiyetlerini anlamak, onların içinde doğup geliştikleri uygarlıkları anlamakla eşdeğerdir. Bu çalışma temelde söz dizimsel bir araştırmayı esas almış olup, üç ana bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, kelime grupları hakkında bilgi verilerek her kelime grubu ayrı ayrı incelenmiştir. Bu inceleme sırasında kelime gruplarını ele alan diğer eserlerden seçilen örneklerle yapılan açıklamalar desteklenmiştir. Aynı zamanda kelime gruplarının eserlerde ne sıklıkta kullanıldığı sayısal verilerle ortaya konmuştur. İkinci bölümde Türkiye Türkçesinin diğer bir önemli konusu olan“cümlenin öğeleri”ele alınmıştır. Bu bölümde cümlenin öğeleri incelenirken konuyla ilgili olan eserlerden örnekler alınmak suretiyle verilen bilgiler teyit edilmiştir. Üçüncü bölümde“cümle çeşitleri”yer almaktadır. Bu bölümde cümle çeşitleri hakkında detaylı bilgiler verildikten sonra her cümle türü, eserlerden alınan örneklerle temellendirilmiştir. Farklı türdeki cümlelerin, inceleme konusu olan metinlerde, hangi sıklıkta kullanıldıkları istatistiklerle tespit edilmiştir. Sonuç bölümünde, yazarın incelemeye tabi tutulan iki eseri karşılaştırılarak elde edilen verilerin sayısal dökümü yapılmış ve bu veriler tablolar halinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Language is generally described as 'a living being that provides communication among people' and is one of the leading common values that create a society. Knowing or recognizing the language structures of the nations and the communities to which they belong is of great importance. Perception of history and the world may be possible through understanding the languages. The expression of thoughts and feelings among the people in a canonical form takes place in the frame of grammar rules. These rules are dealt by the field of syntax, a branch of grammar. This study is mainly based on syntactic research and consists of three main parts: the first part provides information about the groups of words in Turkish in Turkey and examined each word group individually, addressing the words groups by giving examples both in this study and from other works referring to these word groups. At the same time, statistical data on how frequently word groups are used in the works was revealed. In the second part,the parts of speech of the Turkish in Turkey, which is another important issue, were examined and discussed by giving examples from the related works in order to confirm the information in the former part. In the third part, sentence types were studied. Statistical data on how frequently the different types of sentences are used in the works were also given. In the conclusion section, the two works were examined and the statistical data obtained by comparison were shown in tables.