Yedikilise manastırı (Varagavank) mimarisi ve plastik süslemeleri
Architecture and plastic adornment of Seven Church Monastery
- Tez No: 490822
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 374
Özet
Doğu Anadolu Bölgesi'nin tarihi kentlerinden biri olan Van önemli jeopolitik ve jeostratjik konumu nedeniyle her dönemde önemli bir kent olmuştur. Tarih öncesi çağlardan itibaren bölgeye sırasıyla Urartular, Medler, Persler, Makedonyalılar, Romalılar, Partlar ve Sasaniler hâkim olmuştur. 640 yılından sonra bölgede Müslüman devletler hâkim olmuş ve zaman zaman bu hâkimiyet Bizans Emevi ve Abbasi arasında değişmiştir. Bizans devletine karşı kazanılan 1071'deki Malazgirt Savaşından sonra Türklerin eline geçen Doğu Anadolu ve Van, farklı Türk Devletlerinin hâkimiyetine girmiştir. Kentte yaşamış olan bu farklı toplumların izlerini bir arada görmek mümkündür. Bölgede güçlü devletlerin hâkimiyeti altında yaşayan Ermeniler IV. y.y. başlarında Hıristiyanlığı kabul ettikten sonra Van ve çevresinde manastır ve kiliseler inşa etmişlerdir. Bu manastırlardan arasında mimari ve taş tezyinat açısından ünik olan eserler bulunmaktadır.“Yedikilise Manastırı (Varagavank) Mimari ve Plastik Süslemeleri”tezimizin amacı, XVII. yy.'da bölgedeki başpiskoposluk merkezi olan ve Ermeni mimarisini en iyi şekilde yansıtan manastırı mimari özellikleri ve taş süsleme programlarını inceleyerek dönemin sanat anlayışı ile ilgi bilgiler elde edip bunları yorumlamaya çalışmaktır. Yapılan çalışmalar neticesinde Yedikilise Manastırı, bünyesinde bulunan yapıların sahip oldukları plan tipleri ile taş malzemeye ustaca işlenen geometrik, bitkisel ve figürlü bezemenin yapının Ermeniler için taşıdığı dini önemi yansıtması bakımından önem arz etmektedir. Tez konumuzu oluşturan manastır yapılarının plan tipleri kendine özgü şemaları yansıtırken süsleme konusunda ise etkileşim içinde olduğu komşu sanat çevrelerinden tesiri altında kaldığı açık bir şekilde görülmektedir. Temennim ülkemizin kültürel mirası içinde yer alan Yedikilise Manastırı (Varagavank) mimarisinin ve anıtsal nitelikteki taş süsleme programının aslına uygun kalınarak restore edilmesi ve günümüze kazandırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Van, of the historic cities of East Anatolian Region, has become an important city because of its geo-political position. Since prehistoric ages, Urartians, Medes, Persians, Macedanians, Romans, Parthians and Sassanids have dominated the region. After 640, Muslim States have become dominant and sometimes this dominace changed between Byzantine Emissary and Abbasid.After Malazgirt war in 1071 which was won against Byzantine. Van and East Anatolian Region was captured by different Turkish States. İt is still possible to see the trace of different societies that lived together in the city. Armenian, living Under the domination of powerful states in the region, start building monasteries and churches in Van and its region after they accepted Christianity in the early of IV. century. Among these monasteries there are unique work of arts in term of Architecture and decoration of stone.“Architecture and Plastic Adornment of Seven Church Monastery”our thesis' aim is getting informations about that periods' under standing of art and trying to interpret those informations as investigating architecture featwes, stone adornment programes of the monastery that is archbishopric center of region in XVII. century and reflects Armenian Architecture ideally. In consequence of conducted studies Seven Church Monastery is important in term of the monastery that reflects some structures plan types, which the monastery embodies and the structure which engraved geometric, botanical shapes and figüral decoration on its stones is essential in religion for Armenians. The planning types of our monastery, our thesis subject, as reflects its own schemes at the same time it is clearly seen that it has been influenced by its neighbourdhood which it is in relation. I wish, Varagavank which is in the cultural heritage of our country will be restorated and brought to our day preserving its original architecturel and mönumental stone decoration.