Türkiye'de borçlanmanın enflasyon üzerindeki rolü
Inflation in Turkey on the role of borrowing's
  1. Tez No: 490825
  2. Yazar: İSA YUSUF SAYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK YERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı borçlanma, enflasyon olgusu ve Türkiye de borçlanma ile enflasyon arasındaki bir sebep sonuç ilişkisi olup olmadığını araştırmaktır. Kamu harcamalarıyla kamu gelirleri arasındaki fark olan kamu açıklarının finansmanında vergilendirme dışında üç alternatif yol bulunmaktadır. Bu alternatifler, vergilerin yeterli olmadığı durumda başvurulan iç borçlanma, dış borçlanma ve monetizasyon yani para basmadır. Borçlanma para arzı, üretim hacmi ve psikolojik faktörlerle bireylerin davranışlarını etkileyerek enflasyon üzerinde etkili olmaktadır. Özellikle kısa vadeli, yüksek faizli iç borçlanma enflasyonu artırıcı etkisi büyüktür. Dış borçlar da toplam talebi artırarak enflasyon oluşturabilmektedir. Borç – enflasyon ilişkisinin Türkiye açısından tespiti için Granger nedensellik testi yapılmıştır. 1985 – 2015 yılları arası aylık iç borçlanma, dış borçlanma, transfer harcamaları içerisinde yer alan borç faiz ödemeleri ve enflasyon verileri kullanılarak test yapılmıştır. Bu test sonucunda iç borç, dış borç ve borç faiz ödemeleri enflasyonu artırıcı yönde etkili olurken, enflasyonda iç borç, dış borç ve borç faiz ödemelerini artıcı yönde etkili olmuştur. Sonuç olarak borç- enflasyon arasında karşılıklı nedensellik ilişkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the inflation fact and whether there is a causality between borrowing and inflation in Turkey. There are three alternative ways -except taxation- in financing public deficit which is the difference between public expenditures and public revenues. These are; internal borrowing which is use when taxes are inefficient, external borrowing and monetization that is the power supply. Borrowing has been effective on inflation influencing individuals' behavior by money supply, production volume and pyhsocological factors. Especially, the inflation raising effect of internal borrowing with short term and high interest is big. External borrowing, , increasing the total demand, can cause the inflation as well. In order to determine the relation between borrowing and inflation for Turkey , Granger causility test has been applied. The test was applied using the internal and external borrowing and interest payment data during 1985-2015 periods. According the results obtained from the test. The inflation was effective in increasing the internal and external borrowing as well as interest payments. Internal, external borrowing and interest payments are the factors of inflation raising. It had been effective in inflation by increasing internal, external debts and debt interest payments. The test showed that there was a mutual causality relation between borrowing and inflation.