Türkiye'de bütçe açıkları, nedenleri, etkileri ve iç borçlanma ile nedensellik ilişkisi (1980-2009)
Budget deficits, reasons, effects and domestic borrowing with causality relations (1980-2005)
- Tez No: 277781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Aslında her ekonomik birimin-bireyin konusu olmasına rağmen `bütçe'kavramı ile genellikle ?Devlet Bütçesi? ifade edilmek istenir. Devlet Bütçesinindenkliği, yani gelirlerin giderleri karşılıyor olması en çok arzu edilendir hiçkuşkusuz. Oysaki ekonomilerin büyüme ve bireyin refaha kavuşturulması isteğiharcamaları artırma eğilimini ve Devlet Bütçesinin açık vermesi sorununu doğurur.Türkiye'de 1970'li yılların sonlarına değin uygulanan iktisat politikalarınaşekil veren anlayış, devletin ekonomik kalkınmada önemli bir rolü olduğu yönündeiken, 1980 yılına gelindiğinde devletin müdahale sahasını fazlaca genişlettiği, özelsektörün faaliyet sahasını daralttığı görüşü savunulmaya başlar. Devletin ekonomiiçerisindeki payının küçültülmesi olarak özetleyebileceğimiz 1980'lerin anlayışınagöre; kamu harcamaları ve gelirlerinin birlikte aşağı çekilmesi gerekirken harcamayönünden bu politika realize edilememiştir. Devlet harcamaları, nüfus artışı, hızlışehirleşme, hareketleri, ekonomik büyüme ve yatırım istekleri nedeniyle artıştrendini hızlanarak korumuştur.Ancak bu harcamaların vergi gelirleriyle finanse edilmemesinden doğanbütçe açıkları büyük ölçüde iç borçlanma yolu ile kapatılmaya çalışılmıştır. Sonuçolarak Türkiye'de iç borçlar bir yandan giderek büyüyen bütçe açıkları, diğer yandanda kısa vadeli borçların konsolide edilmesine bağlı olarak yıldan yıla artmıştır.Türkiye Ekonomisi; bu dönemde iç borçlanmanın gelir dağılımı, faiz oranları,yatırımlar ve enflasyon üzerindeki olumsuz etkilerini şiddetli bir biçimde yaşamıştır.
Özet (Çeviri)
Although it is the subject of each economic unit-individual,“budget”is aconcept, which meant to be the“Government's Budget”. Balance of theGovernment's Budget definitely the most desirable thing is the incomings cover thegovernment expenditures. Yet, the tendency of the economic programs towards thegrowth and welfare of the individuals caused increasing spending and deficit in theGovernment's Budget.While the understanding which formed the economic policies applied till theend of 1970's in Turkey was towards the government having an importance in thedevelopment, turned into an argument which the government has expanded its areaof intervening while the private sector tightens in 1980's. According to the concept of1980's which means the reducing share of the government within the economy; whileit was necessary to lower the public expenditures together with the incomings, suchpolicy could not be realized in terms of spending. Increasing trends have beenmaintained due to the Government's expenditures, growth of population, rapidurbanization, the needs of economic growth and investment.However, while such outgoings required funding by the incomings based ontaxes, it has been tried to cover by a considerable internal borrowing instead.Consequently, internal borrowing has increased every other year depending ongrowing budget deficit in one hand and consolidated short-term liabilities in theother. Turkish economy has experienced the negative impacts of the internalborrowings, interest rates and inflation severely during such term.